Tissot Timing - Homepage

Tissot

La Vuelta

August 25th - September 16th 2018 21 STAGES
La Vuelta
La Vuelta 2018 - Stage 16 - Santillana del Mar > Torrelavega Santillana del Mar - 78m Torrelavega - 10m La Vuelta 2018 - Stage 16 - Santillana del Mar > Torrelavega 0 10 20 30 32km 0 200 400 600 800 1000 1200 1400 1600 1800 Line 1 Line 2 Line 3
Home StartList Live Stage overall Map pdf

home

Stage Winner
34 DENNIS Rohan BMC RACING TEAM BMC RACING TEAM AUSAUS
Best Team
BMC RACING TEAM
Individual
1 34 DENNIS Rohan BMC RACING TEAM AUS 37'57"
2 36 ROSSKOPF Joseph BMC RACING TEAM USA 50"
3 142 CASTROVIEJO Jonathan TEAM SKY ESP ' '
4 131 KRUIJSWIJK Steven TEAM LOTTO NL - JUMBO NED 51"
5 145 KWIATKOWSKI Michal TEAM SKY POL ' '
6 95 * MAS NICOLAU Enric QUICK - STEP FLOORS ESP 01'03"
7 87 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR 01'05"
8 93 * DE PLUS Laurens QUICK - STEP FLOORS BEL 01'07"
9 153 GESCHKE Simon TEAM SUNWEB GER 01'10"
10 92 * ASGREEN Kasper QUICK - STEP FLOORS DEN ' '
11 37 TEUNS Dylan BMC RACING TEAM BEL 01'17"
12 63 CAMPENAERTS Victor LOTTO SOUDAL BEL ' '
13 71 YATES Simon Philip MITCHELTON - SCOTT GBR 01'28"
14 4 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon BAHRAIN - MERIDA ESP 01'29"
15 88 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP 01'35"
16 141 DE LA CRUZ MELGAREJO David TEAM SKY ESP 01'39"
17 151 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB NED 01'40"
18 103 CUMMINGS Stephen TEAM DIMENSION DATA GBR 01'49"
19 64 DE GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL 01'50"
20 33 DE MARCHI Alessandro BMC RACING TEAM ITA 01'51"
21 14 GALLOPIN Tony AG2R LA MONDIALE FRA 01'52"
22 165 FELLINE Fabio TREK - SEGAFREDO ITA 01'53"
23 203 HERRADA Jesus COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP ' '
24 157 * TUSVELD Martijn TEAM SUNWEB NED 01'59"
25 57 * THOMAS Benjamin GROUPAMA - FDJ FRA 02'09"
26 81 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM COL 02'10"
27 51 PINOT Thibaut GROUPAMA - FDJ FRA 02'11"
28 111 URAN Rigoberto TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. COL 02'16"
29 54 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA ' '
30 74 * HAIG Jack MITCHELTON - SCOTT AUS ' '
31 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL 02'19"
32 163 BRANDLE Matthias TREK - SEGAFREDO AUT ' '
33 162 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA ' '
34 121 ZAKARIN Ilnur TEAM KATUSHA ALPECIN RUS ' '
35 23 CATALDO Dario ASTANA PRO TEAM ITA 02'29"
36 124 HOLLENSTEIN Reto TEAM KATUSHA ALPECIN SUI 02'35"
37 32 BOOKWALTER Brent BMC RACING TEAM USA 02'40"
38 105 * GIBBONS Ryan TEAM DIMENSION DATA RSA ' '
39 194 MAS BONET Luis Guillermo CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 02'45"
40 114 LANGEVELD Sebastian TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. NED 02'46"
41 112 CLARKE Simon TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. AUS 03'00"
42 42 BUCHMANN Emanuel BORA - HANSGROHE GER 03'01"
43 68 WALLAYS Jelle LOTTO SOUDAL BEL 03'02"
44 86 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP ' '
45 35 ROCHE Nicolas BMC RACING TEAM IRL 03'04"
46 66 MONFORT Maxime LOTTO SOUDAL BEL 03'05"
47 45 MAJKA Rafal BORA - HANSGROHE POL 03'09"
48 127 MACHADO Tiago TEAM KATUSHA ALPECIN POR 03'14"
49 174 * CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES ITA 03'16"
50 7 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN - MERIDA AUT 03'19"
51 77 TRENTIN Matteo MITCHELTON - SCOTT ITA 03'22"
52 113 DOCKER Mitchell TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. AUS 03'25"
53 207 ROSSETTO Stephane COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
54 46 MC CARTHY Jay BORA - HANSGROHE AUS 03'35"
55 166 IRIZAR ARAMBURU Markel TREK - SEGAFREDO ESP 03'38"
56 98 SERRY Pieter QUICK - STEP FLOORS BEL 03'40"
57 171 ARU Fabio UAE TEAM EMIRATES ITA 03'43"
58 43 BURGHARDT Marcus BORA - HANSGROHE GER 03'49"
59 218 * SAEZ BENITO Hector EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 03'51"
60 38 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose BMC RACING TEAM ESP 03'52"
61 96 MORKOV Michael QUICK - STEP FLOORS DEN 03'57"
62 78 YATES Adam MITCHELTON - SCOTT GBR 04'01"
63 1 NIBALI Vincenzo BAHRAIN - MERIDA ITA 04'02"
64 44 FORMOLO Davide BORA - HANSGROHE ITA ' '
65 3 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka BAHRAIN - MERIDA ESP 04'07"
66 16 GENIEZ Alexandre AG2R LA MONDIALE FRA 04'10"
67 106 KING Benjamin TEAM DIMENSION DATA USA 04'11"
68 102 ANTON HERNANDEZ Igor TEAM DIMENSION DATA ESP 04'13"
69 144 HENAO MONTOYA Sergio Luis TEAM SKY COL ' '
70 91 VIVIANI Elia QUICK - STEP FLOORS ITA 04'14"
71 31 PORTE Richie BMC RACING TEAM AUS ' '
72 15 GASTAUER Ben AG2R LA MONDIALE LUX 04'17"
73 178 * RAVASI Edward UAE TEAM EMIRATES ITA 04'19"
74 213 BAGUES KALPARSORO Aritz EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 04'22"
75 61 * BENOOT Tiesj LOTTO SOUDAL BEL 04'23"
76 154 * HINDLEY Jai TEAM SUNWEB AUS 04'29"
77 22 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ASTANA PRO TEAM ESP 04'30"
78 2 * GARCIA CORTINA Ivan BAHRAIN - MERIDA ESP ' '
79 18 * PETERS Nans AG2R LA MONDIALE FRA 04'38"
80 11 DUPONT Hubert AG2R LA MONDIALE FRA 04'39"
81 158 * WALSCHEID Maximilian Richard TEAM SUNWEB GER 04'41"
82 175 LAENGEN Vegard Stake UAE TEAM EMIRATES NOR ' '
83 62 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL ' '
84 117 VAN ASBROECK Tom TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. BEL ' '
85 58 * VINCENT Leo GROUPAMA - FDJ FRA 04'42"
86 27 VILLELLA Davide ASTANA PRO TEAM ITA 04'43"
87 143 * GEOGHEGAN HART Tao TEAM SKY GBR 04'46"
88 118 WOODS Michael TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. CAN 04'47"
89 47 POSTLBERGER Lukas BORA - HANSGROHE AUT 04'49"
90 146 PUCCIO Salvatore TEAM SKY ITA ' '
91 214 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP ' '
92 185 EZQUERRA MUELA Jesus BURGOS - BH ESP ' '
93 181 MENDES Jose BURGOS - BH POR 04'51"
94 196 * RODRIGUEZ MARTIN Cristian CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 04'52"
95 205 * LE TURNIER Mathias COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
96 104 * GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel TEAM DIMENSION DATA ERI 04'53"
97 172 BYSTROM Sven Erik UAE TEAM EMIRATES NOR 04'56"
98 28 ZEITS Andrey ASTANA PRO TEAM KAZ 04'57"
99 161 MOLLEMA Bauke TREK - SEGAFREDO NED ' '
100 107 * KUDUS Merhawi TEAM DIMENSION DATA ERI 05'00"
101 56 * SARREAU Marc GROUPAMA - FDJ FRA ' '
102 125 KOCHETKOV Pavel TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 05'01"
103 204 HERRADA Jose COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 05'03"
104 97 SABATINI Fabio QUICK - STEP FLOORS ITA 05'04"
105 24 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP 05'06"
106 115 MORENO FERNANDEZ Daniel TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. ESP 05'15"
107 41 SAGAN Peter BORA - HANSGROHE SVK 05'16"
108 116 ROLLAND Pierre TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. FRA 05'17"
109 156 TEUNISSEN Mike TEAM SUNWEB NED 05'19"
110 217 * RODRIGUEZ G. Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP ' '
111 184 CUBERO GALVEZ Jorge BURGOS - BH ESP 05'23"
112 198 * SOTO MARTINEZ Nelson Andres CAJA RURAL - SEGUROS RGA COL 05'24"
113 83 ANACONA Winner Andrew MOVISTAR TEAM COL 05'25"
114 187 RUBIO HERNANDEZ Diego BURGOS - BH ESP 05'30"
115 168 REIJNEN Kiel TREK - SEGAFREDO USA 05'32"
116 53 DUCHESNE Antoine GROUPAMA - FDJ CAN ' '
117 122 BOSWELL Ian TEAM KATUSHA ALPECIN USA 05'33"
118 173 * CONSONNI Simone UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
119 13 DUVAL Julien AG2R LA MONDIALE FRA 05'36"
120 75 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS 05'39"
121 52 DELAGE Mickael GROUPAMA - FDJ FRA ' '
122 208 VANBILSEN Kenneth COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS BEL 05'41"
123 134 DE TIER Floris TEAM LOTTO NL - JUMBO BEL 05'44"
124 72 ALBASINI Michael MITCHELTON - SCOTT SUI 05'45"
125 186 SIMON CASULLERAS Jordi BURGOS - BH ESP 05'46"
126 85 * CARAPAZ Richard MOVISTAR TEAM ECU 05'47"
127 195 MOLINA CANET Antonio CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 05'48"
128 211 PRADES REVERTER Eduard EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 05'49"
129 12 CHEREL Mikael AG2R LA MONDIALE FRA ' '
130 67 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL ' '
131 191 PARDILLA BELLON Sergio CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 05'52"
132 48 SCHWARZMANN Michael BORA - HANSGROHE GER 05'54"
133 215 BRAVO OIARBIDE Garikoitz EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 06'00"
134 8 * PIBERNIK Luka BAHRAIN - MERIDA SLO 06'04"
135 101 MEINTJES Louis TEAM DIMENSION DATA RSA ' '
136 108 VAN ZYL Johann TEAM DIMENSION DATA RSA 06'08"
137 6 PELLIZOTTI Franco BAHRAIN - MERIDA ITA 06'09"
138 183 * CABEDO CARDA Oscar BURGOS - BH ESP 06'16"
139 26 STALNOV Nikita ASTANA PRO TEAM KAZ 06'17"
140 216 ITURRIA SEGUROLA Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 06'19"
141 76 MEZGEC Luka MITCHELTON - SCOTT SLO ' '
142 84 BENNATI Daniele MOVISTAR TEAM ITA 06'29"
143 202 CHETOUT Loic COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 06'30"
144 73 * EDMONDSON Alexander MITCHELTON - SCOTT AUS 06'31"
145 25 HIRT Jan ASTANA PRO TEAM CZE ' '
146 197 * SCHULTZ Nicholas Jack William CAJA RURAL - SEGUROS RGA AUS 06'32"
147 182 BOL Jetse BURGOS - BH NED 06'34"
148 94 DEVENYNS Dries QUICK - STEP FLOORS BEL 06'38"
149 212 ABERASTURI IZAGA Jon EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 06'41"
150 167 NIZZOLO Giacomo TREK - SEGAFREDO ITA 06'42"
151 138 * VAN POPPEL Danny TEAM LOTTO NL - JUMBO NED 06'47"
152 82 AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM CRC 06'53"
153 135 * KUSS Sepp TEAM LOTTO NL - JUMBO USA 06'55"
154 192 * ARANBURU DEBA Alex CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 06'58"
155 188 TORRES MUINO Pablo BURGOS - BH ESP 06'59"
156 152 FROHLINGER Johannes TEAM SUNWEB GER 07'01"
157 5 * PADUN Mark BAHRAIN - MERIDA UKR ' '
158 193 * LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP ' '
159 206 MATE MARDONES Luis Angel COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 07'02"
160 128 * RESTREPO VALENCIA Jhonatan TEAM KATUSHA ALPECIN COL ' '
161 133 BOOM Lars TEAM LOTTO NL - JUMBO NED ' '
162 137 LINDEMAN Bert-Jan TEAM LOTTO NL - JUMBO NED 07'30"
163 136 LEEZER Thomas TEAM LOTTO NL - JUMBO NED 08'00"
164 132 BENNETT George TEAM LOTTO NL - JUMBO NZL 08'10"
165 155 * STORER Michael TEAM SUNWEB AUS 09'04"
- 164 * CONCI Nicola TREK - SEGAFREDO ITA DNS
Show all
Team
1 19 BMC RACING TEAM BMC RACING TEAM 1h55'58"
2 20 TEAM SKY TEAM SKY 01'13"
3 11 QUICK - STEP FLOORS QUICK - STEP FLOORS ' '
4 9 TEAM SUNWEB TEAM SUNWEB 02'42"
5 21 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM 02'43"
6 10 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL 04'02"
7 15 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO 04'24"
8 16 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ 04'29"
9 17 MITCHELTON - SCOTT MITCHELTON - SCOTT 04'59"
10 12 TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P. 05'55"
11 18 TEAM KATUSHA ALPECIN TEAM KATUSHA ALPECIN 06'01"
12 3 TEAM DIMENSION DATA TEAM DIMENSION DATA 06'33"
13 22 BAHRAIN - MERIDA BAHRAIN - MERIDA 06'43"
14 7 ASTANA PRO TEAM ASTANA PRO TEAM 07'11"
15 13 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE 07'38"
16 5 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 08'03"
17 2 AG2R LA MONDIALE AG2R LA MONDIALE 08'12"
18 14 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES 09'11"
19 4 CAJA RURAL - SEGUROS RGA CAJA RURAL - SEGUROS RGA 10'54"
20 6 EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS 10'55"
21 8 TEAM LOTTO NL - JUMBO TEAM LOTTO NL - JUMBO 11'15"
22 1 BURGOS - BH BURGOS - BH 12'56"
Show all
Search by:

    Stage technical info

    • Santillana del Mar / Torrelavega
    • Tuesday, September 11 2018, 12:06 UTC
    • 32km
    FILES
    DOWNLOADS:
    Follow the race on: