Tissot Timing - Homepage

Tissot

La Vuelta

August 25th - September 16th 201821 STAGES
La Vuelta
La Vuelta 2018 - Stage 17 - Getxo > Balcón de BizkaiaGetxo- 33mBalcón de Bizkaia- 922mLa Vuelta 2018 - Stage 17 - Getxo > Balcón de Bizkaia020406080100120140157km020040060080010001200140016001800Line 1Line 2Line 3
HomeTIMELINESTARTLISTSTAGEOVERALLMAPPDF

home

Stage Winner
118WOODS MichaelTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.CANCAN
Best Team
TEAM DIMENSION DATA
Competitive
24FRAILE MATARRANZ OmarASTANA PRO TEAMASTANA PRO TEAMESPESP
Stage
1118WOODS MichaelTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.CANB: 10"4h09'48"
237TEUNS DylanBMC RACING TEAMBELB: 06"05"
3141DE LA CRUZ MELGAREJO DavidTEAM SKYESPB: 04"10"
445MAJKA RafalBORA - HANSGROHEPOL13"
5121ZAKARIN IlnurTEAM KATUSHA ALPECINRUS38"
633DE MARCHI AlessandroBMC RACING TEAMITA44"
7104*GHEBREIGZABHIER WERKILUL AmanuelTEAM DIMENSION DATAERI48"
8203HERRADA JesusCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSESP51"
9154*HINDLEY JaiTEAM SUNWEBAUS55"
101NIBALI VincenzoBAHRAIN - MERIDAITA01'48"
11207ROSSETTO StephaneCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSFRA' '
12107*KUDUS MerhawiTEAM DIMENSION DATAERI01'51"
13142CASTROVIEJO JonathanTEAM SKYESP01'57"
1495*MAS NICOLAU EnricQUICK - STEP FLOORSESP02'40"
1588VALVERDE AlejandroMOVISTAR TEAMESP' '
16218*SAEZ BENITO HectorEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP02'44"
1771YATES Simon PhilipMITCHELTON - SCOTTGBR02'48"
1821*LOPEZ MORENO Miguel AngelASTANA PRO TEAMCOL02'50"
1924FRAILE MATARRANZ OmarASTANA PRO TEAMESPB: 03"02'52"
20196*RODRIGUEZ MARTIN CristianCAJA RURAL - SEGUROS RGAESPB: 01"02'53"
2178YATES AdamMITCHELTON - SCOTTGBR03'08"
22131KRUIJSWIJK StevenTEAM LOTTO NL - JUMBONED03'44"
2381QUINTANA NairoMOVISTAR TEAMCOL' '
244IZAGUIRRE INSAUSTI JonBAHRAIN - MERIDAESP03'53"
25111URAN RigobertoTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.COL04'09"
2614GALLOPIN TonyAG2R LA MONDIALEFRA04'10"
2716GENIEZ AlexandreAG2R LA MONDIALEFRA04'20"
2842BUCHMANN EmanuelBORA - HANSGROHEGER04'33"
29151KELDERMAN WilcoTEAM SUNWEBNED04'55"
30217*RODRIGUEZ G. OscarEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP05'17"
3182AMADOR AndreyMOVISTAR TEAMCRC05'22"
3254MOLARD RudyGROUPAMA - FDJFRA05'26"
3351PINOT ThibautGROUPAMA - FDJFRA' '
3464DE GENDT ThomasLOTTO SOUDALBEL' '
3585*CARAPAZ RichardMOVISTAR TEAMECU05'30"
36102ANTON HERNANDEZ IgorTEAM DIMENSION DATAESP05'41"
37162BRAMBILLA GianlucaTREK - SEGAFREDOITA05'48"
3822BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA PelloASTANA PRO TEAMESP06'06"
39181MENDES JoseBURGOS - BHPOR06'17"
4044FORMOLO DavideBORA - HANSGROHEITA06'19"
4174*HAIG JackMITCHELTON - SCOTTAUS06'30"
42214BIZKARRA ETXEGIBEL MikelEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP06'40"
43112CLARKE SimonTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.AUS07'20"
4498SERRY PieterQUICK - STEP FLOORSBEL07'34"
456PELLIZOTTI FrancoBAHRAIN - MERIDAITA07'37"
46115MORENO FERNANDEZ DanielTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.ESP07'45"
47184CUBERO GALVEZ JorgeBURGOS - BHESP08'26"
48161MOLLEMA BaukeTREK - SEGAFREDONED08'28"
4911DUPONT HubertAG2R LA MONDIALEFRA08'45"
50197*SCHULTZ Nicholas Jack WilliamCAJA RURAL - SEGUROS RGAAUS09'04"
513IZAGUIRRE INSAUSTI GorkaBAHRAIN - MERIDAESP' '
52191PARDILLA BELLON SergioCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP' '
5312CHEREL MikaelAG2R LA MONDIALEFRA09'39"
54211PRADES REVERTER EduardEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP' '
55106KING BenjaminTEAM DIMENSION DATAUSA10'48"
56144HENAO MONTOYA Sergio LuisTEAM SKYCOL' '
5793*DE PLUS LaurensQUICK - STEP FLOORSBEL10'50"
5894DEVENYNS DriesQUICK - STEP FLOORSBEL' '
59165FELLINE FabioTREK - SEGAFREDOITA' '
60174*CONTI ValerioUAE TEAM EMIRATESITA10'55"
61116ROLLAND PierreTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.FRA11'20"
62124HOLLENSTEIN RetoTEAM KATUSHA ALPECINSUI11'24"
637PERNSTEINER HermannBAHRAIN - MERIDAAUT11'30"
64157*TUSVELD MartijnTEAM SUNWEBNED' '
65125KOCHETKOV PavelTEAM KATUSHA ALPECINRUS' '
6683ANACONA Winner AndrewMOVISTAR TEAMCOL11'56"
67192*ARANBURU DEBA AlexCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP11'57"
6815GASTAUER BenAG2R LA MONDIALELUX12'10"
69134DE TIER FlorisTEAM LOTTO NL - JUMBOBEL12'31"
7027VILLELLA DavideASTANA PRO TEAMITA13'19"
7128ZEITS AndreyASTANA PRO TEAMKAZ13'26"
7225HIRT JanASTANA PRO TEAMCZE' '
7347POSTLBERGER LukasBORA - HANSGROHEAUTB: 02"13'29"
7486ERVITI ImanolMOVISTAR TEAMESP13'36"
7587OLIVEIRA NelsonMOVISTAR TEAMPOR' '
76188TORRES MUINO PabloBURGOS - BHESP' '
77127MACHADO TiagoTEAM KATUSHA ALPECINPOR' '
78156TEUNISSEN MikeTEAM SUNWEBNED' '
7923CATALDO DarioASTANA PRO TEAMITA' '
80132BENNETT GeorgeTEAM LOTTO NL - JUMBONZL14'00"
8175HOWSON DamienMITCHELTON - SCOTTAUS14'03"
8218*PETERS NansAG2R LA MONDIALEFRA14'12"
83172BYSTROM Sven ErikUAE TEAM EMIRATESNOR14'14"
84171ARU FabioUAE TEAM EMIRATESITA' '
85178*RAVASI EdwardUAE TEAM EMIRATESITA' '
86155*STORER MichaelTEAM SUNWEBAUS14'33"
87143*GEOGHEGAN HART TaoTEAM SKYGBR16'59"
88117VAN ASBROECK TomTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.BEL17'17"
8967VAN DER SANDE ToshLOTTO SOUDALBEL' '
90194MAS BONET Luis GuillermoCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP' '
91205*LE TURNIER MathiasCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSFRA18'18"
92153GESCHKE SimonTEAM SUNWEBGER18'30"
93152FROHLINGER JohannesTEAM SUNWEBGER' '
9484BENNATI DanieleMOVISTAR TEAMITA18'37"
9526STALNOV NikitaASTANA PRO TEAMKAZ18'46"
9672ALBASINI MichaelMITCHELTON - SCOTTSUI19'48"
97204HERRADA JoseCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSESP' '
9858*VINCENT LeoGROUPAMA - FDJFRA' '
9935ROCHE NicolasBMC RACING TEAMIRL' '
100195MOLINA CANET AntonioCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP' '
101193*LASTRA MARTINEZ JonathanCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP' '
102183*CABEDO CARDA OscarBURGOS - BHESP' '
103175LAENGEN Vegard StakeUAE TEAM EMIRATESNOR' '
10443BURGHARDT MarcusBORA - HANSGROHEGER20'13"
105213BAGUES KALPARSORO AritzEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP20'27"
10631PORTE RichieBMC RACING TEAMAUS' '
10763CAMPENAERTS VictorLOTTO SOUDALBEL20'59"
10866MONFORT MaximeLOTTO SOUDALBEL21'14"
109215BRAVO OIARBIDE GarikoitzEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP21'19"
1102*GARCIA CORTINA IvanBAHRAIN - MERIDAESP21'35"
111185EZQUERRA MUELA JesusBURGOS - BHESP22'12"
112166IRIZAR ARAMBURU MarkelTREK - SEGAFREDOESP22'17"
11361*BENOOT TiesjLOTTO SOUDALBEL22'34"
11432BOOKWALTER BrentBMC RACING TEAMUSA22'36"
11562ARMEE SanderLOTTO SOUDALBEL' '
11652DELAGE MickaelGROUPAMA - FDJFRA22'41"
11753DUCHESNE AntoineGROUPAMA - FDJCAN' '
118206MATE MARDONES Luis AngelCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSESP22'44"
11936ROSSKOPF JosephBMC RACING TEAMUSA' '
12077TRENTIN MatteoMITCHELTON - SCOTTITA22'58"
12156*SARREAU MarcGROUPAMA - FDJFRA' '
122202CHETOUT LoicCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSFRA23'02"
123187RUBIO HERNANDEZ DiegoBURGOS - BHESP23'15"
124212ABERASTURI IZAGA JonEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP23'19"
125208VANBILSEN KennethCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSBEL23'34"
126105*GIBBONS RyanTEAM DIMENSION DATARSA' '
127113DOCKER MitchellTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.AUS' '
12897SABATINI FabioQUICK - STEP FLOORSITA24'03"
12991VIVIANI EliaQUICK - STEP FLOORSITA' '
130145KWIATKOWSKI MichalTEAM SKYPOL' '
131198*SOTO MARTINEZ Nelson AndresCAJA RURAL - SEGUROS RGACOL' '
132146PUCCIO SalvatoreTEAM SKYITA' '
133137LINDEMAN Bert-JanTEAM LOTTO NL - JUMBONED' '
1348*PIBERNIK LukaBAHRAIN - MERIDASLO' '
135114LANGEVELD SebastianTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.NED' '
136135*KUSS SeppTEAM LOTTO NL - JUMBOUSA' '
13738VENTOSO ALBERDI Francisco JoseBMC RACING TEAMESP' '
138168REIJNEN KielTREK - SEGAFREDOUSA' '
139122BOSWELL IanTEAM KATUSHA ALPECINUSA' '
140182BOL JetseBURGOS - BHNED' '
14113DUVAL JulienAG2R LA MONDIALEFRA' '
142101MEINTJES LouisTEAM DIMENSION DATARSA' '
143133BOOM LarsTEAM LOTTO NL - JUMBONED24'11"
144103CUMMINGS StephenTEAM DIMENSION DATAGBR' '
14546MC CARTHY JayBORA - HANSGROHEAUS' '
146216ITURRIA SEGUROLA MikelEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP24'17"
14757*THOMAS BenjaminGROUPAMA - FDJFRA24'25"
14892*ASGREEN KasperQUICK - STEP FLOORSDEN' '
149167NIZZOLO GiacomoTREK - SEGAFREDOITA24'29"
15068WALLAYS JelleLOTTO SOUDALBEL' '
15148SCHWARZMANN MichaelBORA - HANSGROHEGER24'36"
15241SAGAN PeterBORA - HANSGROHESVK24'44"
153138*VAN POPPEL DannyTEAM LOTTO NL - JUMBONED' '
154108VAN ZYL JohannTEAM DIMENSION DATARSA' '
155128*RESTREPO VALENCIA JhonatanTEAM KATUSHA ALPECINCOL' '
156158*WALSCHEID Maximilian RichardTEAM SUNWEBGER' '
15776MEZGEC LukaMITCHELTON - SCOTTSLO' '
158136LEEZER ThomasTEAM LOTTO NL - JUMBONED24'52"
15996MORKOV MichaelQUICK - STEP FLOORSDEN25'30"
160173*CONSONNI SimoneUAE TEAM EMIRATESITA' '
16173*EDMONDSON AlexanderMITCHELTON - SCOTTAUS25'33"
162163BRANDLE MatthiasTREK - SEGAFREDOAUT26'36"
-5*PADUN MarkBAHRAIN - MERIDAUKRDNF
-186SIMON CASULLERAS JordiBURGOS - BHESPDNF
-34DENNIS RohanBMC RACING TEAMAUSDNS
Show all
Mountain
Alto de la Arboleda - km 16.7
164DE GENDT ThomasLOTTO SOUDALBEL3 pts
2161MOLLEMA BaukeTREK - SEGAFREDONED2 pts
345MAJKA RafalBORA - HANSGROHEPOL1 pts
Alto de San Juan de Gaztelugatxe - km 85.2
164DE GENDT ThomasLOTTO SOUDALBEL3 pts
2161MOLLEMA BaukeTREK - SEGAFREDONED2 pts
3207ROSSETTO StephaneCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSFRA1 pts
Alto del Balcón de Bizkaia - km 120.6
164DE GENDT ThomasLOTTO SOUDALBEL5 pts
2161MOLLEMA BaukeTREK - SEGAFREDONED3 pts
3207ROSSETTO StephaneCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSFRA1 pts
Alto de Santa Eufemia - km 136.2
164DE GENDT ThomasLOTTO SOUDALBEL3 pts
2161MOLLEMA BaukeTREK - SEGAFREDONED2 pts
31NIBALI VincenzoBAHRAIN - MERIDAITA1 pts
Alto de Gontzegaraine - km 147.1
164DE GENDT ThomasLOTTO SOUDALBEL3 pts
224FRAILE MATARRANZ OmarASTANA PRO TEAMESP2 pts
3161MOLLEMA BaukeTREK - SEGAFREDONED1 pts
Alto del Balcón de Bizkaia - km 157
1118WOODS MichaelTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.CAN10 pts
237TEUNS DylanBMC RACING TEAMBEL6 pts
3141DE LA CRUZ MELGAREJO DavidTEAM SKYESP4 pts
445MAJKA RafalBORA - HANSGROHEPOL2 pts
5121ZAKARIN IlnurTEAM KATUSHA ALPECINRUS1 pts
Show all
Team
13TEAM DIMENSION DATATEAM DIMENSION DATA12h37'44"
213BORA - HANSGROHEBORA - HANSGROHE02'45"
312TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.03'09"
421MOVISTAR TEAMMOVISTAR TEAM03'26"
57ASTANA PRO TEAMASTANA PRO TEAM03'28"
617MITCHELTON - SCOTTMITCHELTON - SCOTT04'06"
720TEAM SKYTEAM SKY04'35"
822BAHRAIN - MERIDABAHRAIN - MERIDA04'58"
96EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS06'21"
102AG2R LA MONDIALEAG2R LA MONDIALE08'55"
119TEAM SUNWEBTEAM SUNWEB09'00"
1219BMC RACING TEAMBMC RACING TEAM12'17"
135COFIDIS, SOLUTIONS CREDITSCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITS12'37"
144CAJA RURAL - SEGUROS RGACAJA RURAL - SEGUROS RGA12'41"
1511QUICK - STEP FLOORSQUICK - STEP FLOORS12'44"
1618TEAM KATUSHA ALPECINTEAM KATUSHA ALPECIN15'12"
1715TREK - SEGAFREDOTREK - SEGAFREDO16'46"
181BURGOS - BHBURGOS - BH19'59"
198TEAM LOTTO NL - JUMBOTEAM LOTTO NL - JUMBO21'55"
2016GROUPAMA - FDJGROUPAMA - FDJ22'20"
2114UAE TEAM EMIRATESUAE TEAM EMIRATES31'03"
2210LOTTO SOUDALLOTTO SOUDAL35'22"
Show all

Stage technical info

  • Getxo / Balcón de Bizkaia
  • Wednesday, September 12 2018, 11:15UTC
  • 157km
photofinish

FILE DOWNLOADS

Follow the race on: