Tissot Timing - Homepage

Tissot

La Vuelta

24 August - 15 September 2019 21 STAGES
La Vuelta
La Vuelta 2019 - Stage 18 - Comunidad de Madrid. Colmenar Viejo > Becerril de la Sierra Colmenar Viejo - 921m Becerril de la Sierra - 1096m La Vuelta 2019 - Stage 18 - Comunidad de Madrid. Colmenar Viejo > Becerril de la Sierra 0 20 40 60 80 100 120 140 160 177.5km 0 300 600 900 1200 1500 1800 2100 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

Overall

Individual
131 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA SLOSLO
Sprint
177 POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES SLOSLO
Mountain
13 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE AG2R LA MONDIALE FRAFRA
Youth
21 LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM ASTANA PRO TEAM COLCOL
Individual
1 131 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA SLO 71h16'54"
2 1 1 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP 02'50"
3 1 7 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM COL 03'31"
4 1 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL 04'17"
5 1 177 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 04'49"
6 1 41 MAJKA Rafal BORA - HANSGROHE POL 07'46"
7 1 151 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB NED 09'46"
8 1 93 HAGEN Carl Fredrik LOTTO SOUDAL NOR 11'50"
9 1 66 * KNOX James DECEUNINCK  -  QUICK - STEP GBR 12'44"
10 1 8 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP 21'09"
11 1 106 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON - SCOTT ESP 22'16"
12 1 25 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN 22'29"
13 3 38 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL 23'58"
14 4 75 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION FIRST COL 32'09"
15 2 36 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN - MERIDA AUT 33'49"
16 2 27 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ESP 36'48"
17 2 145 * GUERREIRO Ruben TEAM KATUSHA ALPECIN POR 40'14"
18 3 203 EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 43'00"
19 3 101 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban MITCHELTON - SCOTT COL 43'11"
20 1 84 * FRANKINY Kilian GROUPAMA - FDJ SUI 47'25"
21 1 133 GESINK Robert TEAM JUMBO - VISMA NED 56'20"
22 4 136 * KUSS Sepp TEAM JUMBO - VISMA USA 1h02'46"
23 2 124 * GEOGHEGAN HART Tao TEAM INEOS GBR 1h02'52"
24 5 211 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 1h04'10"
25 2 28 SANCHEZ Luis Leon ASTANA PRO TEAM ESP 1h07'42"
26 6 138 * POWLESS Neilson TEAM JUMBO - VISMA USA 1h14'08"
27 1 116 * O'CONNOR Ben TEAM DIMENSION DATA AUS 1h14'48"
28 4 157 TUSVELD Martijn TEAM SUNWEB NED 1h16'30"
29 1 12 BIDARD Francois AG2R LA MONDIALE FRA 1h16'38"
30 3 167 STETINA Peter TREK - SEGAFREDO USA 1h18'37"
31 132 BENNETT George TEAM JUMBO - VISMA NZL 1h27'11"
32 1 163 * EG Niklas TREK - SEGAFREDO DEN 1h31'00"
33 1 3 ROJAS Jose MOVISTAR TEAM ESP 1h32'52"
34 5 13 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE FRA 1h33'45"
35 5 121 POELS Wout TEAM INEOS NED 1h37'18"
36 1 61 GILBERT Philippe DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL 1h38'14"
37 197 * RODRIGUEZ MARTIN Cristian CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 1h40'55"
38 7 111 MEINTJES Louis TEAM DIMENSION DATA RSA 1h43'41"
39 3 11 LATOUR Pierre AG2R LA MONDIALE FRA 1h46'11"
40 2 161 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA 1h50'52"
41 8 85 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE 1h51'14"
42 1 174 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL 1h54'45"
43 1 141 NAVARRO GARCIA Daniel TEAM KATUSHA ALPECIN ESP 1h54'54"
44 3 76 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF EDUCATION FIRST COL 1h56'23"
45 3 46 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT 1h57'28"
46 1 115 KING Benjamin TEAM DIMENSION DATA USA 1h59'19"
47 1 6 PEDRERO Antonio MOVISTAR TEAM ESP 1h59'48"
48 2 125 HENAO GOMEZ Sebastian TEAM INEOS COL 2h02'13"
49 2 5 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR 2h03'00"
50 3 215 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 2h03'50"
51 5 73 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA 2h08'15"
52 2 91 DE GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL 2h12'00"
53 1 122 DE LA CRUZ MELGAREJO David TEAM INEOS ESP 2h14'16"
54 2 95 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL 2h16'23"
55 2 104 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS 2h17'35"
56 2 103 GRMAY Tsgabu Gebremaryam MITCHELTON - SCOTT ETH 2h17'36"
57 2 63 * CAVAGNA Remi DECEUNINCK  -  QUICK - STEP FRA 2h17'39"
58 6 144 * FABBRO Matteo TEAM KATUSHA ALPECIN ITA 2h21'01"
59 6 172 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES ITA 2h21'20"
60 1 26 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP 2h22'28"
61 2 68 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK  -  QUICK - STEP CZE 2h22'33"
62 1 4 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP 2h22'36"
63 3 48 POLJANSKI Pawel BORA - HANSGROHE POL 2h23'50"
64 2 23 CATALDO Dario ASTANA PRO TEAM ITA 2h25'40"
65 1 202 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COL 2h27'08"
66 7 107 * SCHULTZ Nicholas MITCHELTON - SCOTT AUS 2h28'09"
67 3 92 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL 2h32'00"
68 1 152 ARNDT Nikias TEAM SUNWEB GER 2h35'39"
69 2 216 ITURRIA SEGUROLA Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 2h39'08"
70 6 14 CHEVRIER Clement AG2R LA MONDIALE FRA 2h39'13"
71 24 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP 2h39'25"
72 196 PARDILLA BELLON Sergio CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 2h39'42"
73 5 17 * JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 2h40'13"
74 7 55 KOCH Jonas CCC TEAM GER 2h40'30"
75 5 143 * CRAS Steff TEAM KATUSHA ALPECIN BEL 2h42'18"
76 2 16 * GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA 2h44'57"
77 8 217 SAEZ BENITO Hector EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 2h45'37"
78 1 123 DOULL Owain TEAM INEOS GBR 2h46'56"
79 1 31 * PADUN Mark BAHRAIN - MERIDA UKR 2h48'10"
80 5 64 DECLERCQ Tim DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL 2h48'12"
81 2 86 MORABITO Steve GROUPAMA - FDJ SUI 2h49'03"
82 5 146 KOCHETKOV Pavel TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 2h50'23"
83 1 165 MOSCA Jacopo TREK - SEGAFREDO ITA 2h52'32"
84 2 94 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL POL 2h53'25"
85 9 205 HERRADA Jose COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 2h54'15"
86 4 87 * SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA 2h54'31"
87 4 214 * BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS FRA 2h54'33"
88 15 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE SUI 2h56'35"
89 1 82 * ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA 2h58'36"
90 2 127 PUCCIO Salvatore TEAM INEOS ITA 2h59'05"
91 18 VENTURINI Clement AG2R LA MONDIALE FRA 3h00'24"
92 3 213 * BARCELO ARAGON Fernando EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 3h02'37"
93 2 58 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose CCC TEAM ESP 3h03'04"
94 1 114 HAGEN Edvald Boasson TEAM DIMENSION DATA NOR 3h03'13"
95 2 108 SMITH Dion MITCHELTON - SCOTT NZL 3h05'08"
96 2 2 ARCAS Jorge MOVISTAR TEAM ESP 3h05'32"
97 1 193 * ARANBURU DEBA Alexander CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 3h06'44"
98 1 188 VILELA Ricardo BURGOS - BH POR 3h11'39"
99 1 112 * DLAMINI Nicholas TEAM DIMENSION DATA RSA 3h13'40"
100 1 175 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES ITA 3h14'17"
101 1 153 * PEDERSEN Casper Phillip TEAM SUNWEB DEN 3h16'55"
102 1 195 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 3h18'00"
103 3 191 CHERNETSKII Sergei CAJA RURAL - SEGUROS RGA RUS 3h21'30"
104 102 BEWLEY Sam MITCHELTON - SCOTT NZL 3h21'39"
105 128 STANNARD Ian TEAM INEOS GBR 3h22'44"
106 6 156 * STORER Michael TEAM SUNWEB AUS 3h24'13"
107 182 BOL Jetse BURGOS - BH NED 3h26'20"
108 97 * VANHOUCKE Harm LOTTO SOUDAL BEL 3h27'44"
109 7 154 * POWER Rob TEAM SUNWEB AUS 3h28'18"
110 1 37 PIBERNIK Luka BAHRAIN - MERIDA SLO 3h29'27"
111 2 208 * TOUZE Damien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 3h31'10"
112 3 206 MATE MARDONES Luis Angel COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 3h31'27"
113 5 183 * CABEDO CARDA Oscar BURGOS - BH ESP 3h33'11"
114 35 * NOVAK Domen BAHRAIN - MERIDA SLO 3h34'26"
115 5 148 SMIT Willem Jakobus TEAM KATUSHA ALPECIN RSA 3h35'33"
116 5 181 MADRAZO RUIZ Angel BURGOS - BH ESP 3h36'11"
117 2 62 CAPECCHI Eros DECEUNINCK  -  QUICK - STEP ITA 3h36'33"
118 2 207 ROSSETTO Stephane COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 3h38'42"
119 2 57 * VAN HOOYDONCK Nathan CCC TEAM BEL 3h38'46"
120 5 22 BOARO Manuele ASTANA PRO TEAM ITA 3h40'48"
121 3 142 BATTAGLIN Enrico TEAM KATUSHA ALPECIN ITA 3h41'12"
122 5 44 DRUCKER Jean-Pierre BORA - HANSGROHE LUX 3h41'16"
123 1 117 * TILLER Rasmus Fossum TEAM DIMENSION DATA NOR 3h41'51"
124 5 212 BAGUES KALPARSORO Aritz EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 3h44'49"
125 2 185 EZQUERRA MUELA Jesus BURGOS - BH ESP 3h46'19"
126 1 74 DOCKER Mitchell EF EDUCATION FIRST AUS 3h46'24"
127 1 52 * BARTA William CCC TEAM USA 3h46'35"
128 6 198 * SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 3h48'53"
129 2 218 * SAMITIER SAMITIER Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 3h49'25"
130 4 164 KIRSCH Alex TREK - SEGAFREDO LUX 3h50'11"
131 1 162 DEGENKOLB John TREK - SEGAFREDO GER 3h51'29"
132 1 77 * OWEN Logan EF EDUCATION FIRST USA 3h52'03"
133 1 32 ARASHIRO Yukiya BAHRAIN - MERIDA JPN 3h55'07"
134 2 118 VENTER Jaco TEAM DIMENSION DATA RSA 3h55'22"
135 6 184 CUBERO GALVEZ Jorge BURGOS - BH ESP 3h56'56"
136 1 34 HAUSSLER Heinrich BAHRAIN - MERIDA AUS 3h59'15"
137 168 THEUNS Edward TREK - SEGAFREDO BEL 4h01'55"
138 1 158 WALSCHEID Maximilian Richard TEAM SUNWEB GER 4h03'10"
139 1 43 BENNETT Sam BORA - HANSGROHE IRL 4h04'53"
140 3 147 KUZNETSOV Viacheslav TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 4h07'16"
141 1 98 WALLAYS Jelle LOTTO SOUDAL BEL 4h10'07"
142 7 187 RUBIO HERNANDEZ Diego BURGOS - BH ESP 4h11'26"
143 1 81 SARREAU Marc GROUPAMA - FDJ FRA 4h13'28"
144 1 176 * MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian UAE TEAM EMIRATES COL 4h13'56"
145 1 166 REIJNEN Kiel TREK - SEGAFREDO USA 4h14'52"
146 1 56 * SAJNOK Szymon CCC TEAM POL 4h20'07"
147 1 65 * JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK  -  QUICK - STEP NED 4h20'17"
148 3 192 ABERASTURI IZAGA Jon CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 4h20'41"
149 4 137 MARTIN Tony TEAM JUMBO - VISMA GER 4h20'43"
150 173 * GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL 4h24'16"
151 1 67 RICHEZE Maximiliano Ariel DECEUNINCK  -  QUICK - STEP ARG 4h25'07"
152 2 53 BERNAS Pawel CCC TEAM POL 4h33'03"
153 2 178 * TROIA Oliviero UAE TEAM EMIRATES ITA 4h42'49"
154 2 42 ARCHBOLD Shane BORA - HANSGROHE NZL 4h47'37"
155 2 186 * MATOS Nuno BURGOS - BH POR 5h00'21"
156 2 134 * HOFSTEDE Lennard TEAM JUMBO - VISMA NED 5h04'53"
Show All
Sprint
1 131 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA SLO 137 Pts
2 1 177 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 99 Pts
3 2 1 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP 98 Pts
4 2 43 BENNETT Sam BORA - HANSGROHE IRL 94 Pts
5 1 7 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM COL 92 Pts
6 1 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL 64 Pts
7 1 61 GILBERT Philippe DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL 59 Pts
8 24 75 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION FIRST COL 52 Pts
9 1 193 * ARANBURU DEBA Alexander CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 52 Pts
10 1 38 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL 51 Pts
11 1 73 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA 48 Pts
12 12 41 MAJKA Rafal BORA - HANSGROHE POL 46 Pts
13 2 8 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP 46 Pts
14 124 * GEOGHEGAN HART Tao TEAM INEOS GBR 45 Pts
15 3 95 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL 44 Pts
16 3 145 * GUERREIRO Ruben TEAM KATUSHA ALPECIN POR 43 Pts
17 2 11 LATOUR Pierre AG2R LA MONDIALE FRA 40 Pts
18 2 152 ARNDT Nikias TEAM SUNWEB GER 39 Pts
19 4 136 * KUSS Sepp TEAM JUMBO - VISMA USA 36 Pts
20 3 63 * CAVAGNA Remi DECEUNINCK  -  QUICK - STEP FRA 36 Pts
21 3 67 RICHEZE Maximiliano Ariel DECEUNINCK  -  QUICK - STEP ARG 36 Pts
22 3 65 * JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK  -  QUICK - STEP NED 34 Pts
23 3 55 KOCH Jonas CCC TEAM GER 34 Pts
24 3 151 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB NED 33 Pts
25 3 195 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 33 Pts
26 1 81 SARREAU Marc GROUPAMA - FDJ FRA 31 Pts
27 1 216 ITURRIA SEGUROLA Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 29 Pts
28 1 161 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA 29 Pts
29 1 213 * BARCELO ARAGON Fernando EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 27 Pts
30 10 211 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 26 Pts
31 11 36 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN - MERIDA AUT 25 Pts
32 3 18 VENTURINI Clement AG2R LA MONDIALE FRA 25 Pts
33 3 182 BOL Jetse BURGOS - BH NED 24 Pts
34 3 66 * KNOX James DECEUNINCK  -  QUICK - STEP GBR 24 Pts
35 2 91 DE GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL 23 Pts
36 2 168 THEUNS Edward TREK - SEGAFREDO BEL 23 Pts
37 2 56 * SAJNOK Szymon CCC TEAM POL 23 Pts
38 2 214 * BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS FRA 22 Pts
39 2 192 ABERASTURI IZAGA Jon CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 22 Pts
40 2 5 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR 21 Pts
41 2 25 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN 20 Pts
42 1 82 * ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA 20 Pts
43 114 HAGEN Edvald Boasson TEAM DIMENSION DATA NOR 19 Pts
44 181 MADRAZO RUIZ Angel BURGOS - BH ESP 18 Pts
45 26 93 HAGEN Carl Fredrik LOTTO SOUDAL NOR 18 Pts
46 205 HERRADA Jose COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 18 Pts
47 173 * GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL 18 Pts
48 9 13 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE FRA 17 Pts
49 1 16 * GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA 17 Pts
50 1 106 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON - SCOTT ESP 16 Pts
51 1 28 SANCHEZ Luis Leon ASTANA PRO TEAM ESP 16 Pts
52 1 116 * O'CONNOR Ben TEAM DIMENSION DATA AUS 15 Pts
53 1 104 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS 15 Pts
54 1 64 DECLERCQ Tim DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL 15 Pts
55 1 133 GESINK Robert TEAM JUMBO - VISMA NED 14 Pts
56 1 3 ROJAS Jose MOVISTAR TEAM ESP 14 Pts
57 1 27 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ESP 13 Pts
58 122 DE LA CRUZ MELGAREJO David TEAM INEOS ESP 12 Pts
59 68 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK  -  QUICK - STEP CZE 12 Pts
60 101 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban MITCHELTON - SCOTT COL 12 Pts
61 12 BIDARD Francois AG2R LA MONDIALE FRA 12 Pts
62 31 * PADUN Mark BAHRAIN - MERIDA UKR 12 Pts
63 103 GRMAY Tsgabu Gebremaryam MITCHELTON - SCOTT ETH 11 Pts
64 92 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL 10 Pts
65 215 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 10 Pts
66 48 POLJANSKI Pawel BORA - HANSGROHE POL 10 Pts
67 132 BENNETT George TEAM JUMBO - VISMA NZL 9 Pts
68 111 MEINTJES Louis TEAM DIMENSION DATA RSA 9 Pts
69 1 26 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP 9 Pts
70 1 15 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE SUI 9 Pts
71 1 98 WALLAYS Jelle LOTTO SOUDAL BEL 8 Pts
72 203 EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 8 Pts
73 85 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE 8 Pts
74 144 * FABBRO Matteo TEAM KATUSHA ALPECIN ITA 8 Pts
75 22 BOARO Manuele ASTANA PRO TEAM ITA 8 Pts
76 162 DEGENKOLB John TREK - SEGAFREDO GER 8 Pts
77 158 WALSCHEID Maximilian Richard TEAM SUNWEB GER 7 Pts
78 46 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT 6 Pts
79 1 174 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL 6 Pts
80 1 76 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF EDUCATION FIRST COL 6 Pts
81 172 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES ITA 6 Pts
82 1 165 MOSCA Jacopo TREK - SEGAFREDO ITA 5 Pts
83 1 87 * SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA 5 Pts
84 217 SAEZ BENITO Hector EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 4 Pts
85 218 * SAMITIER SAMITIER Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 4 Pts
86 187 RUBIO HERNANDEZ Diego BURGOS - BH ESP 4 Pts
87 167 STETINA Peter TREK - SEGAFREDO USA 4 Pts
88 2 ARCAS Jorge MOVISTAR TEAM ESP 4 Pts
89 208 * TOUZE Damien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 4 Pts
90 108 SMITH Dion MITCHELTON - SCOTT NZL 3 Pts
91 147 KUZNETSOV Viacheslav TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 3 Pts
92 157 TUSVELD Martijn TEAM SUNWEB NED 2 Pts
93 156 * STORER Michael TEAM SUNWEB AUS 2 Pts
94 1 121 POELS Wout TEAM INEOS NED 1 Pts
95 1 17 * JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 1 Pts
96 1 123 DOULL Owain TEAM INEOS GBR 1 Pts
97 1 127 PUCCIO Salvatore TEAM INEOS ITA 1 Pts
98 1 175 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES ITA 1 Pts
99 1 134 * HOFSTEDE Lennard TEAM JUMBO - VISMA NED 1 Pts
100 1 184 CUBERO GALVEZ Jorge BURGOS - BH ESP -3 Pts
101 128 STANNARD Ian TEAM INEOS GBR -5 Pts
102 176 * MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian UAE TEAM EMIRATES COL -6 Pts
Show All
Mountain
1 13 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE FRA 76 Pts
2 181 MADRAZO RUIZ Angel BURGOS - BH ESP 44 Pts
3 124 * GEOGHEGAN HART Tao TEAM INEOS GBR 35 Pts
4 8 121 POELS Wout TEAM INEOS NED 31 Pts
5 1 1 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP 26 Pts
6 2 177 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 25 Pts
7 2 25 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN 24 Pts
8 1 215 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 22 Pts
9 1 131 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA SLO 22 Pts
10 2 174 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL 21 Pts
11 2 218 * SAMITIER SAMITIER Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 20 Pts
12 1 8 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP 17 Pts
13 205 HERRADA Jose COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 14 Pts
14 61 GILBERT Philippe DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL 13 Pts
15 75 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION FIRST COL 12 Pts
16 1 136 * KUSS Sepp TEAM JUMBO - VISMA USA 12 Pts
17 13 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL 12 Pts
18 2 145 * GUERREIRO Ruben TEAM KATUSHA ALPECIN POR 12 Pts
19 36 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN - MERIDA AUT 11 Pts
20 3 182 BOL Jetse BURGOS - BH NED 11 Pts
21 3 7 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM COL 10 Pts
22 2 28 SANCHEZ Luis Leon ASTANA PRO TEAM ESP 10 Pts
23 11 LATOUR Pierre AG2R LA MONDIALE FRA 10 Pts
24 3 141 NAVARRO GARCIA Daniel TEAM KATUSHA ALPECIN ESP 10 Pts
25 3 116 * O'CONNOR Ben TEAM DIMENSION DATA AUS 9 Pts
26 2 91 DE GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL 9 Pts
27 2 217 SAEZ BENITO Hector EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 8 Pts
28 19 211 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 8 Pts
29 3 193 * ARANBURU DEBA Alexander CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 7 Pts
30 3 66 * KNOX James DECEUNINCK  -  QUICK - STEP GBR 7 Pts
31 3 92 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL 7 Pts
32 3 103 GRMAY Tsgabu Gebremaryam MITCHELTON - SCOTT ETH 6 Pts
33 2 161 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA 6 Pts
34 24 24 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP 6 Pts
35 3 167 STETINA Peter TREK - SEGAFREDO USA 5 Pts
36 3 98 WALLAYS Jelle LOTTO SOUDAL BEL 5 Pts
37 3 213 * BARCELO ARAGON Fernando EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 5 Pts
38 111 MEINTJES Louis TEAM DIMENSION DATA RSA 4 Pts
39 10 5 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR 4 Pts
40 5 73 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA 4 Pts
41 5 26 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP 4 Pts
42 5 214 * BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS FRA 4 Pts
43 5 104 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS 3 Pts
44 5 175 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES ITA 3 Pts
45 5 97 * VANHOUCKE Harm LOTTO SOUDAL BEL 3 Pts
46 5 46 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT 3 Pts
47 5 31 * PADUN Mark BAHRAIN - MERIDA UKR 3 Pts
48 5 94 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL POL 3 Pts
49 5 195 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 3 Pts
50 5 207 ROSSETTO Stephane COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 3 Pts
51 3 41 MAJKA Rafal BORA - HANSGROHE POL 2 Pts
52 6 38 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL 2 Pts
53 5 138 * POWLESS Neilson TEAM JUMBO - VISMA USA 2 Pts
54 4 95 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL 2 Pts
55 4 172 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES ITA 2 Pts
56 202 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COL 2 Pts
57 5 82 * ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA 2 Pts
58 5 127 PUCCIO Salvatore TEAM INEOS ITA 2 Pts
59 4 132 BENNETT George TEAM JUMBO - VISMA NZL 1 Pts
60 3 152 ARNDT Nikias TEAM SUNWEB GER 1 Pts
61 5 17 * JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 1 Pts
62 3 16 * GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA 1 Pts
63 3 87 * SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA 1 Pts
64 3 15 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE SUI 1 Pts
65 3 154 * POWER Rob TEAM SUNWEB AUS 1 Pts
66 2 187 RUBIO HERNANDEZ Diego BURGOS - BH ESP 1 Pts
67 128 STANNARD Ian TEAM INEOS GBR -2 Pts
68 3 184 CUBERO GALVEZ Jorge BURGOS - BH ESP -2 Pts
69 3 63 * CAVAGNA Remi DECEUNINCK  -  QUICK - STEP FRA -4 Pts
Show All
Youth
1 1 21 LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL 71h21'11"
2 1 177 POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 32"
3 66 KNOX James DECEUNINCK  -  QUICK - STEP GBR 08'27"
4 75 HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION FIRST COL 27'52"
5 145 GUERREIRO Ruben TEAM KATUSHA ALPECIN POR 35'57"
6 1 84 FRANKINY Kilian GROUPAMA - FDJ SUI 43'08"
7 2 136 KUSS Sepp TEAM JUMBO - VISMA USA 58'29"
8 124 GEOGHEGAN HART Tao TEAM INEOS GBR 58'35"
9 2 211 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 59'53"
10 2 138 POWLESS Neilson TEAM JUMBO - VISMA USA 1h09'51"
11 1 116 O'CONNOR Ben TEAM DIMENSION DATA AUS 1h10'31"
12 1 163 EG Niklas TREK - SEGAFREDO DEN 1h26'43"
13 1 197 RODRIGUEZ MARTIN Cristian CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 1h36'38"
14 1 76 MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF EDUCATION FIRST COL 1h52'06"
15 1 63 CAVAGNA Remi DECEUNINCK  -  QUICK - STEP FRA 2h13'22"
16 1 144 FABBRO Matteo TEAM KATUSHA ALPECIN ITA 2h16'44"
17 2 107 SCHULTZ Nicholas MITCHELTON - SCOTT AUS 2h23'52"
18 17 JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 2h35'56"
19 3 143 CRAS Steff TEAM KATUSHA ALPECIN BEL 2h38'01"
20 16 GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA 2h40'40"
21 31 PADUN Mark BAHRAIN - MERIDA UKR 2h43'53"
22 1 87 SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA 2h50'14"
23 1 214 BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS FRA 2h50'16"
24 2 82 ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA 2h54'19"
25 213 BARCELO ARAGON Fernando EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 2h58'20"
26 1 193 ARANBURU DEBA Alexander CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 3h02'27"
27 1 112 DLAMINI Nicholas TEAM DIMENSION DATA RSA 3h09'23"
28 1 153 PEDERSEN Casper Phillip TEAM SUNWEB DEN 3h12'38"
29 2 156 STORER Michael TEAM SUNWEB AUS 3h19'56"
30 97 VANHOUCKE Harm LOTTO SOUDAL BEL 3h23'27"
31 3 154 POWER Rob TEAM SUNWEB AUS 3h24'01"
32 208 TOUZE Damien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 3h26'53"
33 2 183 CABEDO CARDA Oscar BURGOS - BH ESP 3h28'54"
34 1 35 NOVAK Domen BAHRAIN - MERIDA SLO 3h30'09"
35 1 57 VAN HOOYDONCK Nathan CCC TEAM BEL 3h34'29"
36 1 117 TILLER Rasmus Fossum TEAM DIMENSION DATA NOR 3h37'34"
37 1 52 BARTA William CCC TEAM USA 3h42'18"
38 3 198 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 3h44'36"
39 218 SAMITIER SAMITIER Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 3h45'08"
40 77 OWEN Logan EF EDUCATION FIRST USA 3h47'46"
41 1 176 MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian UAE TEAM EMIRATES COL 4h09'39"
42 1 56 SAJNOK Szymon CCC TEAM POL 4h15'50"
43 1 65 JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK  -  QUICK - STEP NED 4h16'00"
44 1 173 GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL 4h19'59"
45 1 178 TROIA Oliviero UAE TEAM EMIRATES ITA 4h38'32"
46 1 186 MATOS Nuno BURGOS - BH POR 4h56'04"
47 1 134 HOFSTEDE Lennard TEAM JUMBO - VISMA NED 5h00'36"
Show All
Team
1 1 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM 212h54'00"
2 3 ASTANA PRO TEAM ASTANA PRO TEAM 46'03"
3 14 TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA 1h31'58"
4 11 MITCHELTON - SCOTT MITCHELTON - SCOTT 2h12'29"
5 2 AG2R LA MONDIALE AG2R LA MONDIALE 2h50'23"
6 12 TEAM DIMENSION DATA TEAM DIMENSION DATA 3h00'35"
7 16 TEAM SUNWEB TEAM SUNWEB 3h08'42"
8 22 EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS 3h10'14"
9 4 13 TEAM INEOS TEAM INEOS 3h32'22"
10 4 BAHRAIN - MERIDA BAHRAIN - MERIDA 3h32'30"
11 2 7 DECEUNINCK - QUICK - STEP DECEUNINCK  -  QUICK - STEP 3h38'43"
12 2 18 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES 3h40'48"
13 2 5 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE 3h45'38"
14 1 10 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL 3h57'16"
15 3 17 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO 4h02'30"
16 1 9 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ 4h20'30"
17 2 15 TEAM KATUSHA ALPECIN TEAM KATUSHA ALPECIN 4h24'34"
18 2 8 EF EDUCATION FIRST EF EDUCATION FIRST 4h33'49"
19 1 21 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 4h37'26"
20 20 CAJA RURAL - SEGUROS RGA CAJA RURAL - SEGUROS RGA 5h47'43"
21 6 CCC TEAM CCC TEAM 7h52'24"
22 19 BURGOS - BH BURGOS - BH 8h03'50"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Comunidad de Madrid. Colmenar Viejo > Becerril de la Sierra
    • Thursday, September 12 2019, 10:40 UTC
    • 177.5km
    Files
    downloads:
    Follow the race on: