Tissot Timing - Homepage

Tissot

La Vuelta

24 August - 15 September 2019 21 STAGES
La Vuelta
La Vuelta 2019 - Stage 2 - Benidorm > Calpe Benidorm - 130m Calpe - 2m La Vuelta 2019 - Stage 2 - Benidorm > Calpe 0 20 40 60 80 100 120 140 160 180 199.6km 0 200 400 600 800 1000 1200 1400 1600 1800 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

home

Stage Winner
7 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM COLCOL
Best Young
75 HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION FIRST EF EDUCATION FIRST COLCOL
Best Team
MOVISTAR TEAM
Competitive
181 MADRAZO RUIZ Angel BURGOS - BH BURGOS - BH ESPESP
Stage
1 7 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM COL B: 10" 5h11'17"
2 155 ROCHE Nicolas TEAM SUNWEB IRL B: 06" 05"
3 131 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA SLO B: 05" ' '
4 71 URAN Rigoberto EF EDUCATION FIRST COL ' '
5 171 ARU Fabio UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
6 106 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON - SCOTT ESP 08"
7 75 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION FIRST COL 37"
8 177 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO ' '
9 193 * ARANBURU DEBA Alexander CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP ' '
10 1 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP ' '
11 11 LATOUR Pierre AG2R LA MONDIALE FRA ' '
12 151 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB NED ' '
13 101 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban MITCHELTON - SCOTT COL ' '
14 132 BENNETT George TEAM JUMBO - VISMA NZL ' '
15 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL ' '
16 45 FORMOLO Davide BORA - HANSGROHE ITA ' '
17 51 DE LA PARTE Victor CCC TEAM ESP ' '
18 41 MAJKA Rafal BORA - HANSGROHE POL ' '
19 201 HERRADA Jesus COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP ' '
20 68 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK  -  QUICK - STEP CZE B: 02" 01'36"
21 152 ARNDT Nikias TEAM SUNWEB GER 01'43"
22 17 * JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA ' '
23 145 * GUERREIRO Ruben TEAM KATUSHA ALPECIN POR ' '
24 114 HAGEN Edvald Boasson TEAM DIMENSION DATA NOR ' '
25 165 MOSCA Jacopo TREK - SEGAFREDO ITA ' '
26 191 CHERNETSKII Sergei CAJA RURAL - SEGUROS RGA RUS ' '
27 93 HAGEN Carl Fredrik LOTTO SOUDAL NOR ' '
28 13 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE FRA ' '
29 185 EZQUERRA MUELA Jesus BURGOS - BH ESP ' '
30 105 MEZGEC Luka MITCHELTON - SCOTT SLO ' '
31 77 * OWEN Logan EF EDUCATION FIRST USA ' '
32 3 ROJAS Jose MOVISTAR TEAM ESP ' '
33 111 MEINTJES Louis TEAM DIMENSION DATA RSA ' '
34 82 * ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA ' '
35 38 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL ' '
36 211 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP ' '
37 122 DE LA CRUZ MELGAREJO David TEAM INEOS ESP ' '
38 61 GILBERT Philippe DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL ' '
39 66 * KNOX James DECEUNINCK  -  QUICK - STEP GBR ' '
40 127 PUCCIO Salvatore TEAM INEOS ITA ' '
41 203 EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
42 18 VENTURINI Clement AG2R LA MONDIALE FRA ' '
43 94 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL POL ' '
44 167 STETINA Peter TREK - SEGAFREDO USA ' '
45 84 * FRANKINY Kilian GROUPAMA - FDJ SUI ' '
46 144 * FABBRO Matteo TEAM KATUSHA ALPECIN ITA ' '
47 163 * EG Niklas TREK - SEGAFREDO DEN ' '
48 36 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN - MERIDA AUT ' '
49 31 * PADUN Mark BAHRAIN - MERIDA UKR ' '
50 141 NAVARRO GARCIA Daniel TEAM KATUSHA ALPECIN ESP ' '
51 161 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA ' '
52 133 GESINK Robert TEAM JUMBO - VISMA NED ' '
53 196 PARDILLA BELLON Sergio CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP ' '
54 135 KRUIJSWIJK Steven TEAM JUMBO - VISMA NED ' '
55 138 * POWLESS Neilson TEAM JUMBO - VISMA USA ' '
56 12 BIDARD Francois AG2R LA MONDIALE FRA ' '
57 103 GRMAY Tsgabu Gebremaryam MITCHELTON - SCOTT ETH ' '
58 112 * DLAMINI Nicholas TEAM DIMENSION DATA RSA ' '
59 14 CHEVRIER Clement AG2R LA MONDIALE FRA ' '
60 197 * RODRIGUEZ MARTIN Cristian CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP ' '
61 28 SANCHEZ Luis Leon ASTANA PRO TEAM ESP ' '
62 204 HANSEN Jesper COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS DEN ' '
63 172 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
64 78 VAN GARDEREN Tejay EF EDUCATION FIRST USA ' '
65 216 ITURRIA SEGUROLA Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP ' '
66 76 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF EDUCATION FIRST COL ' '
67 72 * CARTHY Hugh John EF EDUCATION FIRST GBR ' '
68 25 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN ' '
69 73 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA ' '
70 27 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ESP ' '
71 6 PEDRERO Antonio MOVISTAR TEAM ESP 01'54"
72 208 * TOUZE Damien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 07'30"
73 55 KOCH Jonas CCC TEAM GER ' '
74 142 BATTAGLIN Enrico TEAM KATUSHA ALPECIN ITA ' '
75 115 KING Benjamin TEAM DIMENSION DATA USA ' '
76 143 * CRAS Steff TEAM KATUSHA ALPECIN BEL ' '
77 168 THEUNS Edward TREK - SEGAFREDO BEL ' '
78 54 BEVIN Patrick CCC TEAM NZL ' '
79 214 * BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS FRA ' '
80 202 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COL ' '
81 146 KOCHETKOV Pavel TEAM KATUSHA ALPECIN RUS ' '
82 86 MORABITO Steve GROUPAMA - FDJ SUI ' '
83 188 VILELA Ricardo BURGOS - BH POR ' '
84 205 HERRADA Jose COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP ' '
85 174 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL ' '
86 116 * O'CONNOR Ben TEAM DIMENSION DATA AUS ' '
87 207 ROSSETTO Stephane COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
88 215 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP ' '
89 97 * VANHOUCKE Harm LOTTO SOUDAL BEL ' '
90 98 WALLAYS Jelle LOTTO SOUDAL BEL ' '
91 64 DECLERCQ Tim DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL ' '
92 91 DE GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL 09'51"
93 95 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL ' '
94 162 DEGENKOLB John TREK - SEGAFREDO GER ' '
95 63 * CAVAGNA Remi DECEUNINCK  -  QUICK - STEP FRA ' '
96 187 RUBIO HERNANDEZ Diego BURGOS - BH ESP ' '
97 5 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR ' '
98 108 SMITH Dion MITCHELTON - SCOTT NZL ' '
99 85 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE ' '
100 181 MADRAZO RUIZ Angel BURGOS - BH ESP ' '
101 4 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP ' '
102 32 ARASHIRO Yukiya BAHRAIN - MERIDA JPN ' '
103 113 * GHEBREIGZABHIER Amanuel TEAM DIMENSION DATA ERI ' '
104 107 * SCHULTZ Nicholas MITCHELTON - SCOTT AUS ' '
105 15 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE SUI ' '
106 65 * JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK  -  QUICK - STEP NED ' '
107 147 KUZNETSOV Viacheslav TEAM KATUSHA ALPECIN RUS ' '
108 198 * SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP ' '
109 46 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT ' '
110 2 ARCAS Jorge MOVISTAR TEAM ESP ' '
111 26 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP ' '
112 156 * STORER Michael TEAM SUNWEB AUS ' '
113 117 * TILLER Rasmus Fossum TEAM DIMENSION DATA NOR ' '
114 213 * BARCELO ARAGON Fernando EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP ' '
115 92 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL B: 03" ' '
116 125 HENAO GOMEZ Sebastian TEAM INEOS COL ' '
117 88 * THOMAS Benjamin GROUPAMA - FDJ FRA ' '
118 8 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP ' '
119 157 TUSVELD Martijn TEAM SUNWEB NED ' '
120 47 * MUHLBERGER Gregor BORA - HANSGROHE AUT ' '
121 123 DOULL Owain TEAM INEOS GBR ' '
122 67 RICHEZE Maximiliano Ariel DECEUNINCK  -  QUICK - STEP ARG ' '
123 175 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
124 124 * GEOGHEGAN HART Tao TEAM INEOS GBR ' '
125 121 POELS Wout TEAM INEOS NED ' '
126 166 REIJNEN Kiel TREK - SEGAFREDO USA ' '
127 128 STANNARD Ian TEAM INEOS GBR ' '
128 74 DOCKER Mitchell EF EDUCATION FIRST AUS ' '
129 58 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose CCC TEAM ESP ' '
130 62 CAPECCHI Eros DECEUNINCK  -  QUICK - STEP ITA ' '
131 194 GONCALVES Domingos CAJA RURAL - SEGUROS RGA POR ' '
132 192 ABERASTURI IZAGA Jon CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP ' '
133 102 BEWLEY Sam MITCHELTON - SCOTT NZL 13'23"
134 24 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP ' '
135 87 * SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA ' '
136 16 * GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA ' '
137 178 * TROIA Oliviero UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
138 173 * GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL ' '
139 153 * PEDERSEN Casper Phillip TEAM SUNWEB DEN ' '
140 136 * KUSS Sepp TEAM JUMBO - VISMA USA 13'27"
141 37 PIBERNIK Luka BAHRAIN - MERIDA SLO ' '
142 34 HAUSSLER Heinrich BAHRAIN - MERIDA AUS 14'49"
143 184 CUBERO GALVEZ Jorge BURGOS - BH ESP ' '
144 56 * SAJNOK Szymon CCC TEAM POL ' '
145 164 KIRSCH Alex TREK - SEGAFREDO LUX ' '
146 57 * VAN HOOYDONCK Nathan CCC TEAM BEL ' '
147 33 * BAUHAUS Phil BAHRAIN - MERIDA GER ' '
148 182 BOL Jetse BURGOS - BH NED ' '
149 96 VAN GOETHEM Brian LOTTO SOUDAL NED ' '
150 83 DELAGE Mickael GROUPAMA - FDJ FRA ' '
151 81 SARREAU Marc GROUPAMA - FDJ FRA ' '
152 176 * MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian UAE TEAM EMIRATES COL ' '
153 186 * MATOS Nuno BURGOS - BH POR ' '
154 104 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS ' '
155 218 * SAMITIER SAMITIER Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP ' '
156 148 SMIT Willem Jakobus TEAM KATUSHA ALPECIN RSA 17'26"
157 158 WALSCHEID Maximilian Richard TEAM SUNWEB GER 17'48"
158 43 BENNETT Sam BORA - HANSGROHE IRL ' '
159 212 BAGUES KALPARSORO Aritz EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 18'26"
160 183 * CABEDO CARDA Oscar BURGOS - BH ESP ' '
161 206 MATE MARDONES Luis Angel COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP ' '
162 48 POLJANSKI Pawel BORA - HANSGROHE POL ' '
163 217 SAEZ BENITO Hector EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP ' '
164 53 BERNAS Pawel CCC TEAM POL ' '
165 52 * BARTA William CCC TEAM USA ' '
166 35 * NOVAK Domen BAHRAIN - MERIDA SLO ' '
167 42 ARCHBOLD Shane BORA - HANSGROHE NZL ' '
168 154 * POWER Rob TEAM SUNWEB AUS ' '
169 134 * HOFSTEDE Lennard TEAM JUMBO - VISMA NED ' '
170 195 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP ' '
171 23 CATALDO Dario ASTANA PRO TEAM ITA 19'02"
172 44 DRUCKER Jean-Pierre BORA - HANSGROHE LUX 20'48"
173 22 BOARO Manuele ASTANA PRO TEAM ITA ' '
174 118 VENTER Jaco TEAM DIMENSION DATA RSA ' '
175 137 MARTIN Tony TEAM JUMBO - VISMA GER ' '
176 126 KIRYIENKA Vasil TEAM INEOS BLR 26'22"
Show All
Mountain
Puerto de Confrides - km 37.1
1 181 MADRAZO RUIZ Angel BURGOS - BH ESP 5
2 92 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL 3
3 195 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 1
Alto de Benilloba - km 54.2
1 181 MADRAZO RUIZ Angel BURGOS - BH ESP 3
2 195 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 2
3 92 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL 1
Alto de Puig Llorença - km 174.8
1 1 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP 5
2 11 LATOUR Pierre AG2R LA MONDIALE FRA 3
3 132 BENNETT George TEAM JUMBO - VISMA NZL 1
Show All
Best Team
1 1 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM 15h36'11"
2 16 TEAM SUNWEB TEAM SUNWEB 05"
3 8 EF EDUCATION FIRST EF EDUCATION FIRST ' '
4 14 TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA ' '
5 18 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES ' '
6 11 MITCHELTON - SCOTT MITCHELTON - SCOTT 08"
7 2 AG2R LA MONDIALE AG2R LA MONDIALE 01'43"
8 20 CAJA RURAL - SEGUROS RGA CAJA RURAL - SEGUROS RGA ' '
9 21 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ' '
10 3 ASTANA PRO TEAM ASTANA PRO TEAM ' '
11 7 DECEUNINCK - QUICK - STEP DECEUNINCK  -  QUICK - STEP 02'42"
12 12 TEAM DIMENSION DATA TEAM DIMENSION DATA 02'49"
13 17 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO ' '
14 15 TEAM KATUSHA ALPECIN TEAM KATUSHA ALPECIN ' '
15 4 BAHRAIN - MERIDA BAHRAIN - MERIDA ' '
16 10 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL 08'36"
17 9 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ ' '
18 22 EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ' '
19 5 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE 08'45"
20 13 TEAM INEOS TEAM INEOS 10'57"
21 6 CCC TEAM CCC TEAM 13'17"
22 19 BURGOS - BH BURGOS - BH 16'44"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Benidorm > Calpe
    • Sunday, August 25 2019, 10:20 UTC
    • 199.6km
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: