Tissot Timing - Homepage

Tissot

La Vuelta

24 August - 15 September 2019 21 STAGES
La Vuelta
La Vuelta 2019 - Stage 21 - Fuenlabrada > Madrid Fuenlabrada - 661m Madrid - 642m La Vuelta 2019 - Stage 21 - Fuenlabrada > Madrid 0 20 40 60 80 100 106.6km 0 300 600 900 1200 1500 1800 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

Results

Stage Winner
65 JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK - QUICK - STEP DECEUNINCK  -  QUICK - STEP NEDNED
Best Young
65 JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK - QUICK - STEP DECEUNINCK  -  QUICK - STEP NEDNED
Best Team
TREK - SEGAFREDO
Stage
1 65 * JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK  -  QUICK - STEP NED B: 10" 2h48'20"
2 43 BENNETT Sam BORA - HANSGROHE IRL B: 06" ' '
3 56 * SAJNOK Szymon CCC TEAM POL B: 04" ' '
4 192 ABERASTURI IZAGA Jon CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP ' '
5 114 HAGEN Edvald Boasson TEAM DIMENSION DATA NOR ' '
6 168 THEUNS Edward TREK - SEGAFREDO BEL ' '
7 95 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL ' '
8 18 VENTURINI Clement AG2R LA MONDIALE FRA ' '
9 81 SARREAU Marc GROUPAMA - FDJ FRA ' '
10 108 SMITH Dion MITCHELTON - SCOTT NZL ' '
11 162 DEGENKOLB John TREK - SEGAFREDO GER ' '
12 24 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP ' '
13 173 * GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL ' '
14 158 WALSCHEID Maximilian Richard TEAM SUNWEB GER ' '
15 32 ARASHIRO Yukiya BAHRAIN - MERIDA JPN ' '
16 214 * BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS FRA ' '
17 147 KUZNETSOV Viacheslav TEAM KATUSHA ALPECIN RUS ' '
18 1 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP ' '
19 3 ROJAS Jose MOVISTAR TEAM ESP ' '
20 4 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP ' '
21 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL ' '
22 8 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP ' '
23 41 MAJKA Rafal BORA - HANSGROHE POL ' '
24 28 SANCHEZ Luis Leon ASTANA PRO TEAM ESP ' '
25 177 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO ' '
26 38 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL ' '
27 107 * SCHULTZ Nicholas MITCHELTON - SCOTT AUS ' '
28 36 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN - MERIDA AUT ' '
29 213 * BARCELO ARAGON Fernando EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP ' '
30 148 SMIT Willem Jakobus TEAM KATUSHA ALPECIN RSA ' '
31 68 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK  -  QUICK - STEP CZE ' '
32 106 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON - SCOTT ESP ' '
33 85 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE ' '
34 7 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM COL ' '
35 151 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB NED ' '
36 101 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban MITCHELTON - SCOTT COL ' '
37 87 * SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA ' '
38 5 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR ' '
39 118 VENTER Jaco TEAM DIMENSION DATA RSA ' '
40 164 KIRSCH Alex TREK - SEGAFREDO LUX ' '
41 125 HENAO GOMEZ Sebastian TEAM INEOS COL ' '
42 174 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL ' '
43 66 * KNOX James DECEUNINCK  -  QUICK - STEP GBR ' '
44 2 ARCAS Jorge MOVISTAR TEAM ESP ' '
45 181 MADRAZO RUIZ Angel BURGOS - BH ESP ' '
46 103 GRMAY Tsgabu Gebremaryam MITCHELTON - SCOTT ETH ' '
47 58 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose CCC TEAM ESP ' '
48 195 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP ' '
49 212 BAGUES KALPARSORO Aritz EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP ' '
50 128 STANNARD Ian TEAM INEOS GBR ' '
51 127 PUCCIO Salvatore TEAM INEOS ITA ' '
52 26 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP ' '
53 172 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
54 193 * ARANBURU DEBA Alexander CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP ' '
55 165 MOSCA Jacopo TREK - SEGAFREDO ITA ' '
56 146 KOCHETKOV Pavel TEAM KATUSHA ALPECIN RUS ' '
57 46 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT ' '
58 84 * FRANKINY Kilian GROUPAMA - FDJ SUI ' '
59 12 BIDARD Francois AG2R LA MONDIALE FRA ' '
60 16 * GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA ' '
61 122 DE LA CRUZ MELGAREJO David TEAM INEOS ESP ' '
62 206 MATE MARDONES Luis Angel COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP ' '
63 143 * CRAS Steff TEAM KATUSHA ALPECIN BEL ' '
64 142 BATTAGLIN Enrico TEAM KATUSHA ALPECIN ITA ' '
65 75 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION FIRST COL ' '
66 145 * GUERREIRO Ruben TEAM KATUSHA ALPECIN POR ' '
67 144 * FABBRO Matteo TEAM KATUSHA ALPECIN ITA ' '
68 22 BOARO Manuele ASTANA PRO TEAM ITA B: 02" ' '
69 211 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP ' '
70 93 HAGEN Carl Fredrik LOTTO SOUDAL NOR ' '
71 132 BENNETT George TEAM JUMBO - VISMA NZL ' '
72 134 * HOFSTEDE Lennard TEAM JUMBO - VISMA NED ' '
73 133 GESINK Robert TEAM JUMBO - VISMA NED ' '
74 131 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA SLO ' '
75 115 KING Benjamin TEAM DIMENSION DATA USA ' '
76 167 STETINA Peter TREK - SEGAFREDO USA ' '
77 34 HAUSSLER Heinrich BAHRAIN - MERIDA AUS ' '
78 136 * KUSS Sepp TEAM JUMBO - VISMA USA ' '
79 37 PIBERNIK Luka BAHRAIN - MERIDA SLO ' '
80 92 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL ' '
81 202 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COL ' '
82 27 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ESP ' '
83 157 TUSVELD Martijn TEAM SUNWEB NED ' '
84 63 * CAVAGNA Remi DECEUNINCK  -  QUICK - STEP FRA ' '
85 23 CATALDO Dario ASTANA PRO TEAM ITA ' '
86 14 CHEVRIER Clement AG2R LA MONDIALE FRA ' '
87 13 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE FRA ' '
88 163 * EG Niklas TREK - SEGAFREDO DEN ' '
89 17 * JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA ' '
90 178 * TROIA Oliviero UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
91 31 * PADUN Mark BAHRAIN - MERIDA UKR ' '
92 112 * DLAMINI Nicholas TEAM DIMENSION DATA RSA ' '
93 116 * O'CONNOR Ben TEAM DIMENSION DATA AUS ' '
94 76 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF EDUCATION FIRST COL ' '
95 208 * TOUZE Damien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
96 152 ARNDT Nikias TEAM SUNWEB GER ' '
97 67 RICHEZE Maximiliano Ariel DECEUNINCK  -  QUICK - STEP ARG ' '
98 82 * ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA 32"
99 203 EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 38"
100 11 LATOUR Pierre AG2R LA MONDIALE FRA ' '
101 124 * GEOGHEGAN HART Tao TEAM INEOS GBR ' '
102 185 EZQUERRA MUELA Jesus BURGOS - BH ESP ' '
103 188 VILELA Ricardo BURGOS - BH POR ' '
104 161 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA ' '
105 138 * POWLESS Neilson TEAM JUMBO - VISMA USA ' '
106 153 * PEDERSEN Casper Phillip TEAM SUNWEB DEN ' '
107 156 * STORER Michael TEAM SUNWEB AUS ' '
108 117 * TILLER Rasmus Fossum TEAM DIMENSION DATA NOR ' '
109 94 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL POL ' '
110 217 SAEZ BENITO Hector EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP ' '
111 218 * SAMITIER SAMITIER Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP ' '
112 216 ITURRIA SEGUROLA Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP ' '
113 48 POLJANSKI Pawel BORA - HANSGROHE POL ' '
114 61 GILBERT Philippe DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL ' '
115 197 * RODRIGUEZ MARTIN Cristian CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP ' '
116 198 * SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP B: 03" ' '
117 205 HERRADA Jose COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP ' '
118 196 PARDILLA BELLON Sergio CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP ' '
119 191 CHERNETSKII Sergei CAJA RURAL - SEGUROS RGA RUS ' '
120 215 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP ' '
121 182 BOL Jetse BURGOS - BH NED ' '
122 184 CUBERO GALVEZ Jorge BURGOS - BH ESP ' '
123 121 POELS Wout TEAM INEOS NED ' '
124 123 DOULL Owain TEAM INEOS GBR B: 01" ' '
125 15 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE SUI ' '
126 183 * CABEDO CARDA Oscar BURGOS - BH ESP ' '
127 104 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS ' '
128 25 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN ' '
129 207 ROSSETTO Stephane COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA ' '
130 141 NAVARRO GARCIA Daniel TEAM KATUSHA ALPECIN ESP ' '
131 86 MORABITO Steve GROUPAMA - FDJ SUI ' '
132 77 * OWEN Logan EF EDUCATION FIRST USA ' '
133 35 * NOVAK Domen BAHRAIN - MERIDA SLO ' '
134 97 * VANHOUCKE Harm LOTTO SOUDAL BEL ' '
135 64 DECLERCQ Tim DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL ' '
136 57 * VAN HOOYDONCK Nathan CCC TEAM BEL ' '
137 6 PEDRERO Antonio MOVISTAR TEAM ESP ' '
138 176 * MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian UAE TEAM EMIRATES COL ' '
139 42 ARCHBOLD Shane BORA - HANSGROHE NZL 01'06"
140 98 WALLAYS Jelle LOTTO SOUDAL BEL 01'09"
141 55 KOCH Jonas CCC TEAM GER 01'16"
142 62 CAPECCHI Eros DECEUNINCK  -  QUICK - STEP ITA 01'20"
143 74 DOCKER Mitchell EF EDUCATION FIRST AUS 01'49"
144 102 BEWLEY Sam MITCHELTON - SCOTT NZL ' '
145 52 * BARTA William CCC TEAM USA 01'51"
146 91 DE GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL ' '
147 111 MEINTJES Louis TEAM DIMENSION DATA RSA ' '
148 166 REIJNEN Kiel TREK - SEGAFREDO USA 01'59"
149 187 RUBIO HERNANDEZ Diego BURGOS - BH ESP 03'34"
150 186 * MATOS Nuno BURGOS - BH POR ' '
151 53 BERNAS Pawel CCC TEAM POL ' '
152 154 * POWER Rob TEAM SUNWEB AUS 03'36"
153 73 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA ' '
Show All
Best Team
1 17 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO 8h25'00"
2 3 ASTANA PRO TEAM ASTANA PRO TEAM ' '
3 1 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM ' '
4 11 MITCHELTON - SCOTT MITCHELTON - SCOTT ' '
5 4 BAHRAIN - MERIDA BAHRAIN - MERIDA ' '
6 7 DECEUNINCK - QUICK - STEP DECEUNINCK  -  QUICK - STEP ' '
7 9 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ ' '
8 18 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES ' '
9 5 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE ' '
10 22 EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ' '
11 15 TEAM KATUSHA ALPECIN TEAM KATUSHA ALPECIN ' '
12 20 CAJA RURAL - SEGUROS RGA CAJA RURAL - SEGUROS RGA ' '
13 12 TEAM DIMENSION DATA TEAM DIMENSION DATA ' '
14 2 AG2R LA MONDIALE AG2R LA MONDIALE ' '
15 16 TEAM SUNWEB TEAM SUNWEB ' '
16 13 TEAM INEOS TEAM INEOS ' '
17 10 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL ' '
18 14 TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA ' '
19 21 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ' '
20 6 CCC TEAM CCC TEAM 38"
21 8 EF EDUCATION FIRST EF EDUCATION FIRST ' '
22 19 BURGOS - BH BURGOS - BH 01'16"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Fuenlabrada > Madrid
    • Sunday, September 15 2019, 15:10 UTC
    • 106.6km
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: