Tissot Timing - Homepage

Tissot

La Vuelta

24 August - 15 September 2019 21 STAGES
La Vuelta
La Vuelta 2019 - Stage 21 - Fuenlabrada > Madrid Fuenlabrada - 661m Madrid - 642m La Vuelta 2019 - Stage 21 - Fuenlabrada > Madrid 0 20 40 60 80 100 106.6km 0 300 600 900 1200 1500 1800 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

Overall

Individual
131 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA SLOSLO
Sprint
131 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA SLOSLO
Mountain
13 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE AG2R LA MONDIALE FRAFRA
Youth
177 POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES SLOSLO
Most Competitive
21 LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM ASTANA PRO TEAM COLCOL
Individual
1 131 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA SLO 83h07'14"
2 1 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP 02'33"
3 177 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 02'55"
4 7 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM COL 03'46"
5 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL 04'48"
6 41 MAJKA Rafal BORA - HANSGROHE POL 07'33"
7 151 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB NED 10'04"
8 93 HAGEN Carl Fredrik LOTTO SOUDAL NOR 12'54"
9 8 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP 22'27"
10 106 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON - SCOTT ESP 22'34"
11 66 * KNOX James DECEUNINCK  -  QUICK - STEP GBR 22'55"
12 38 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL 24'06"
13 25 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN 26'49"
14 75 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION FIRST COL 32'17"
15 36 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN - MERIDA AUT 33'40"
16 27 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ESP 42'00"
17 145 * GUERREIRO Ruben TEAM KATUSHA ALPECIN POR 42'05"
18 203 EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 46'24"
19 101 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban MITCHELTON - SCOTT COL 53'03"
20 124 * GEOGHEGAN HART Tao TEAM INEOS GBR 1h04'21"
21 84 * FRANKINY Kilian GROUPAMA - FDJ SUI 1h11'42"
22 211 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 1h13'14"
23 28 SANCHEZ Luis Leon ASTANA PRO TEAM ESP 1h17'09"
24 12 BIDARD Francois AG2R LA MONDIALE FRA 1h25'44"
25 116 * O'CONNOR Ben TEAM DIMENSION DATA AUS 1h25'53"
26 157 TUSVELD Martijn TEAM SUNWEB NED 1h27'32"
27 133 GESINK Robert TEAM JUMBO - VISMA NED 1h29'07"
28 167 STETINA Peter TREK - SEGAFREDO USA 1h32'25"
29 136 * KUSS Sepp TEAM JUMBO - VISMA USA 1h35'33"
30 3 ROJAS Jose MOVISTAR TEAM ESP 1h44'02"
31 138 * POWLESS Neilson TEAM JUMBO - VISMA USA 1h48'21"
32 61 GILBERT Philippe DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL 1h50'02"
33 132 BENNETT George TEAM JUMBO - VISMA NZL 1h55'19"
34 121 POELS Wout TEAM INEOS NED 1h58'10"
35 11 LATOUR Pierre AG2R LA MONDIALE FRA 1h59'04"
36 46 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT 2h03'33"
37 163 * EG Niklas TREK - SEGAFREDO DEN 2h04'41"
38 115 KING Benjamin TEAM DIMENSION DATA USA 2h10'03"
39 1 125 HENAO GOMEZ Sebastian TEAM INEOS COL 2h12'22"
40 1 141 NAVARRO GARCIA Daniel TEAM KATUSHA ALPECIN ESP 2h12'29"
41 76 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF EDUCATION FIRST COL 2h13'20"
42 161 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA 2h16'17"
43 6 PEDRERO Antonio MOVISTAR TEAM ESP 2h20'11"
44 85 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE 2h20'23"
45 174 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL 2h20'29"
46 5 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR 2h21'16"
47 13 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE FRA 2h25'49"
48 215 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 2h28'43"
49 104 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS 2h29'32"
50 197 * RODRIGUEZ MARTIN Cristian CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 2h29'33"
51 111 MEINTJES Louis TEAM DIMENSION DATA RSA 2h34'53"
52 63 * CAVAGNA Remi DECEUNINCK  -  QUICK - STEP FRA 2h35'04"
53 26 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP 2h37'30"
54 144 * FABBRO Matteo TEAM KATUSHA ALPECIN ITA 2h37'58"
55 1 68 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK  -  QUICK - STEP CZE 2h39'31"
56 1 91 DE GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL 2h40'02"
57 48 POLJANSKI Pawel BORA - HANSGROHE POL 2h44'06"
58 1 14 CHEVRIER Clement AG2R LA MONDIALE FRA 2h49'02"
59 1 73 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA 2h49'16"
60 55 KOCH Jonas CCC TEAM GER 2h51'21"
61 202 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COL 2h51'36"
62 103 GRMAY Tsgabu Gebremaryam MITCHELTON - SCOTT ETH 2h52'26"
63 107 * SCHULTZ Nicholas MITCHELTON - SCOTT AUS 2h52'42"
64 4 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP 2h53'02"
65 95 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL 2h53'26"
66 122 DE LA CRUZ MELGAREJO David TEAM INEOS ESP 2h53'50"
67 86 MORABITO Steve GROUPAMA - FDJ SUI 3h02'11"
68 23 CATALDO Dario ASTANA PRO TEAM ITA 3h06'30"
69 152 ARNDT Nikias TEAM SUNWEB GER 3h06'44"
70 1 172 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES ITA 3h08'00"
71 1 123 DOULL Owain TEAM INEOS GBR 3h08'12"
72 15 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE SUI 3h09'54"
73 92 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL 3h10'27"
74 94 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL POL 3h15'09"
75 205 HERRADA Jose COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 3h20'26"
76 143 * CRAS Steff TEAM KATUSHA ALPECIN BEL 3h21'04"
77 16 * GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA 3h22'00"
78 64 DECLERCQ Tim DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL 3h27'05"
79 24 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP 3h27'25"
80 87 * SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA 3h28'02"
81 17 * JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 3h28'13"
82 217 SAEZ BENITO Hector EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 3h28'53"
83 108 SMITH Dion MITCHELTON - SCOTT NZL 3h29'59"
84 31 * PADUN Mark BAHRAIN - MERIDA UKR 3h30'25"
85 165 MOSCA Jacopo TREK - SEGAFREDO ITA 3h30'55"
86 1 214 * BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS FRA 3h31'36"
87 1 216 ITURRIA SEGUROLA Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 3h31'50"
88 196 PARDILLA BELLON Sergio CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 3h32'24"
89 127 PUCCIO Salvatore TEAM INEOS ITA 3h33'38"
90 1 18 VENTURINI Clement AG2R LA MONDIALE FRA 3h37'27"
91 1 82 * ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA 3h38'04"
92 2 154 * POWER Rob TEAM SUNWEB AUS 3h38'42"
93 2 ARCAS Jorge MOVISTAR TEAM ESP 3h39'12"
94 193 * ARANBURU DEBA Alexander CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 3h39'43"
95 213 * BARCELO ARAGON Fernando EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 3h40'19"
96 114 HAGEN Edvald Boasson TEAM DIMENSION DATA NOR 3h40'52"
97 58 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose CCC TEAM ESP 3h41'38"
98 146 KOCHETKOV Pavel TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 3h42'27"
99 156 * STORER Michael TEAM SUNWEB AUS 3h50'04"
100 102 BEWLEY Sam MITCHELTON - SCOTT NZL 3h51'31"
101 195 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 3h57'29"
102 206 MATE MARDONES Luis Angel COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 3h57'38"
103 153 * PEDERSEN Casper Phillip TEAM SUNWEB DEN 4h00'14"
104 182 BOL Jetse BURGOS - BH NED 4h04'01"
105 188 VILELA Ricardo BURGOS - BH POR 4h04'41"
106 128 STANNARD Ian TEAM INEOS GBR 4h05'25"
107 112 * DLAMINI Nicholas TEAM DIMENSION DATA RSA 4h05'44"
108 208 * TOUZE Damien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 4h08'25"
109 37 PIBERNIK Luka BAHRAIN - MERIDA SLO 4h12'17"
110 32 ARASHIRO Yukiya BAHRAIN - MERIDA JPN 4h13'18"
111 191 CHERNETSKII Sergei CAJA RURAL - SEGUROS RGA RUS 4h14'38"
112 218 * SAMITIER SAMITIER Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 4h16'49"
113 142 BATTAGLIN Enrico TEAM KATUSHA ALPECIN ITA 4h18'37"
114 57 * VAN HOOYDONCK Nathan CCC TEAM BEL 4h20'35"
115 97 * VANHOUCKE Harm LOTTO SOUDAL BEL 4h20'46"
116 183 * CABEDO CARDA Oscar BURGOS - BH ESP 4h21'49"
117 212 BAGUES KALPARSORO Aritz EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 4h22'14"
118 148 SMIT Willem Jakobus TEAM KATUSHA ALPECIN RSA 4h23'33"
119 181 MADRAZO RUIZ Angel BURGOS - BH ESP 4h24'11"
120 2 185 EZQUERRA MUELA Jesus BURGOS - BH ESP 4h26'12"
121 1 62 CAPECCHI Eros DECEUNINCK  -  QUICK - STEP ITA 4h26'16"
122 1 74 DOCKER Mitchell EF EDUCATION FIRST AUS 4h26'59"
123 35 * NOVAK Domen BAHRAIN - MERIDA SLO 4h27'28"
124 162 DEGENKOLB John TREK - SEGAFREDO GER 4h28'32"
125 164 KIRSCH Alex TREK - SEGAFREDO LUX 4h29'56"
126 77 * OWEN Logan EF EDUCATION FIRST USA 4h31'27"
127 207 ROSSETTO Stephane COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 4h31'47"
128 22 BOARO Manuele ASTANA PRO TEAM ITA 4h32'50"
129 1 118 VENTER Jaco TEAM DIMENSION DATA RSA 4h33'59"
130 1 117 * TILLER Rasmus Fossum TEAM DIMENSION DATA NOR 4h34'22"
131 52 * BARTA William CCC TEAM USA 4h36'26"
132 34 HAUSSLER Heinrich BAHRAIN - MERIDA AUS 4h37'44"
133 168 THEUNS Edward TREK - SEGAFREDO BEL 4h39'26"
134 43 BENNETT Sam BORA - HANSGROHE IRL 4h41'44"
135 198 * SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 4h42'56"
136 184 CUBERO GALVEZ Jorge BURGOS - BH ESP 4h45'34"
137 158 WALSCHEID Maximilian Richard TEAM SUNWEB GER 4h46'52"
138 147 KUZNETSOV Viacheslav TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 4h50'26"
139 81 SARREAU Marc GROUPAMA - FDJ FRA 4h56'21"
140 1 192 ABERASTURI IZAGA Jon CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 4h59'08"
141 1 166 REIJNEN Kiel TREK - SEGAFREDO USA 4h59'41"
142 1 56 * SAJNOK Szymon CCC TEAM POL 5h01'03"
143 1 176 * MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian UAE TEAM EMIRATES COL ' '
144 98 WALLAYS Jelle LOTTO SOUDAL BEL 5h03'52"
145 1 65 * JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK  -  QUICK - STEP NED 5h06'45"
146 1 187 RUBIO HERNANDEZ Diego BURGOS - BH ESP 5h07'04"
147 173 * GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL 5h11'32"
148 1 67 RICHEZE Maximiliano Ariel DECEUNINCK  -  QUICK - STEP ARG 5h20'32"
149 1 53 BERNAS Pawel CCC TEAM POL 5h22'19"
150 178 * TROIA Oliviero UAE TEAM EMIRATES ITA 5h25'27"
151 42 ARCHBOLD Shane BORA - HANSGROHE NZL 5h30'01"
152 134 * HOFSTEDE Lennard TEAM JUMBO - VISMA NED 5h40'23"
153 186 * MATOS Nuno BURGOS - BH POR 5h56'19"
Show All
Sprint
1 131 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA SLO 155 Pts
2 177 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 136 Pts
3 1 43 BENNETT Sam BORA - HANSGROHE IRL 134 Pts
4 1 1 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP 132 Pts
5 7 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM COL 100 Pts
6 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL 76 Pts
7 61 GILBERT Philippe DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL 73 Pts
8 38 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL 69 Pts
9 3 95 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL 63 Pts
10 1 75 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION FIRST COL 62 Pts
11 1 41 MAJKA Rafal BORA - HANSGROHE POL 62 Pts
12 12 65 * JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK  -  QUICK - STEP NED 59 Pts
13 2 63 * CAVAGNA Remi DECEUNINCK  -  QUICK - STEP FRA 56 Pts
14 1 193 * ARANBURU DEBA Alexander CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 53 Pts
15 1 124 * GEOGHEGAN HART Tao TEAM INEOS GBR 49 Pts
16 1 73 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA 48 Pts
17 1 8 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP 46 Pts
18 1 151 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB NED 43 Pts
19 1 145 * GUERREIRO Ruben TEAM KATUSHA ALPECIN POR 43 Pts
20 1 152 ARNDT Nikias TEAM SUNWEB GER 40 Pts
21 1 11 LATOUR Pierre AG2R LA MONDIALE FRA 40 Pts
22 1 36 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN - MERIDA AUT 39 Pts
23 16 56 * SAJNOK Szymon CCC TEAM POL 39 Pts
24 3 81 SARREAU Marc GROUPAMA - FDJ FRA 38 Pts
25 3 136 * KUSS Sepp TEAM JUMBO - VISMA USA 36 Pts
26 15 192 ABERASTURI IZAGA Jon CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 36 Pts
27 2 55 KOCH Jonas CCC TEAM GER 34 Pts
28 5 18 VENTURINI Clement AG2R LA MONDIALE FRA 33 Pts
29 3 195 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 33 Pts
30 8 168 THEUNS Edward TREK - SEGAFREDO BEL 33 Pts
31 16 114 HAGEN Edvald Boasson TEAM DIMENSION DATA NOR 31 Pts
32 9 67 RICHEZE Maximiliano Ariel DECEUNINCK  -  QUICK - STEP ARG 30 Pts
33 5 216 ITURRIA SEGUROLA Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 29 Pts
34 5 161 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA 29 Pts
35 5 68 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK  -  QUICK - STEP CZE 28 Pts
36 5 213 * BARCELO ARAGON Fernando EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 27 Pts
37 5 211 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 26 Pts
38 4 182 BOL Jetse BURGOS - BH NED 24 Pts
39 4 66 * KNOX James DECEUNINCK  -  QUICK - STEP GBR 24 Pts
40 4 91 DE GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL 23 Pts
41 4 106 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON - SCOTT ESP 23 Pts
42 2 214 * BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS FRA 22 Pts
43 1 5 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR 21 Pts
44 6 173 * GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL 21 Pts
45 2 25 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN 20 Pts
46 2 82 * ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA 20 Pts
47 2 93 HAGEN Carl Fredrik LOTTO SOUDAL NOR 19 Pts
48 2 16 * GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA 19 Pts
49 1 181 MADRAZO RUIZ Angel BURGOS - BH ESP 18 Pts
50 1 205 HERRADA Jose COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 18 Pts
51 13 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE FRA 17 Pts
52 28 SANCHEZ Luis Leon ASTANA PRO TEAM ESP 16 Pts
53 116 * O'CONNOR Ben TEAM DIMENSION DATA AUS 15 Pts
54 104 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS 15 Pts
55 64 DECLERCQ Tim DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL 15 Pts
56 133 GESINK Robert TEAM JUMBO - VISMA NED 14 Pts
57 3 ROJAS Jose MOVISTAR TEAM ESP 14 Pts
58 27 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ESP 13 Pts
59 103 GRMAY Tsgabu Gebremaryam MITCHELTON - SCOTT ETH 13 Pts
60 18 162 DEGENKOLB John TREK - SEGAFREDO GER 13 Pts
61 1 122 DE LA CRUZ MELGAREJO David TEAM INEOS ESP 12 Pts
62 1 101 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban MITCHELTON - SCOTT COL 12 Pts
63 1 12 BIDARD Francois AG2R LA MONDIALE FRA 12 Pts
64 20 108 SMITH Dion MITCHELTON - SCOTT NZL 12 Pts
65 2 31 * PADUN Mark BAHRAIN - MERIDA UKR 12 Pts
66 2 92 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL 10 Pts
67 2 215 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 10 Pts
68 2 48 POLJANSKI Pawel BORA - HANSGROHE POL 10 Pts
69 10 22 BOARO Manuele ASTANA PRO TEAM ITA 10 Pts
70 3 46 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT 9 Pts
71 3 132 BENNETT George TEAM JUMBO - VISMA NZL 9 Pts
72 3 111 MEINTJES Louis TEAM DIMENSION DATA RSA 9 Pts
73 3 26 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP 9 Pts
74 3 15 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE SUI 9 Pts
75 3 208 * TOUZE Damien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 9 Pts
76 4 158 WALSCHEID Maximilian Richard TEAM SUNWEB GER 9 Pts
77 4 98 WALLAYS Jelle LOTTO SOUDAL BEL 8 Pts
78 4 167 STETINA Peter TREK - SEGAFREDO USA 8 Pts
79 4 203 EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 8 Pts
80 4 85 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE 8 Pts
81 4 144 * FABBRO Matteo TEAM KATUSHA ALPECIN ITA 8 Pts
82 1 76 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF EDUCATION FIRST COL 6 Pts
83 1 174 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL 6 Pts
84 1 172 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES ITA 6 Pts
85 87 * SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA 5 Pts
86 165 MOSCA Jacopo TREK - SEGAFREDO ITA 5 Pts
87 217 SAEZ BENITO Hector EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 4 Pts
88 218 * SAMITIER SAMITIER Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 4 Pts
89 198 * SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 4 Pts
90 1 187 RUBIO HERNANDEZ Diego BURGOS - BH ESP 4 Pts
91 24 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP 4 Pts
92 2 2 ARCAS Jorge MOVISTAR TEAM ESP 4 Pts
93 2 147 KUZNETSOV Viacheslav TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 3 Pts
94 2 157 TUSVELD Martijn TEAM SUNWEB NED 2 Pts
95 2 123 DOULL Owain TEAM INEOS GBR 2 Pts
96 3 154 * POWER Rob TEAM SUNWEB AUS 2 Pts
97 3 156 * STORER Michael TEAM SUNWEB AUS 2 Pts
98 3 121 POELS Wout TEAM INEOS NED 1 Pts
99 3 6 PEDRERO Antonio MOVISTAR TEAM ESP 1 Pts
100 2 17 * JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 1 Pts
101 2 127 PUCCIO Salvatore TEAM INEOS ITA 1 Pts
102 32 ARASHIRO Yukiya BAHRAIN - MERIDA JPN 1 Pts
103 3 134 * HOFSTEDE Lennard TEAM JUMBO - VISMA NED 1 Pts
104 3 184 CUBERO GALVEZ Jorge BURGOS - BH ESP -3 Pts
105 3 128 STANNARD Ian TEAM INEOS GBR -5 Pts
106 3 176 * MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian UAE TEAM EMIRATES COL -6 Pts
Show All
Mountain
1 13 BOUCHARD Geoffrey AG2R LA MONDIALE FRA 76 Pts
2 181 MADRAZO RUIZ Angel BURGOS - BH ESP 44 Pts
3 218 * SAMITIER SAMITIER Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 42 Pts
4 177 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 38 Pts
5 124 * GEOGHEGAN HART Tao TEAM INEOS GBR 35 Pts
6 121 POELS Wout TEAM INEOS NED 31 Pts
7 1 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP 29 Pts
8 174 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL 27 Pts
9 25 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN 24 Pts
10 215 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 22 Pts
11 131 ROGLIČ Primož TEAM JUMBO - VISMA SLO 22 Pts
12 8 SOLER Marc MOVISTAR TEAM ESP 21 Pts
13 145 * GUERREIRO Ruben TEAM KATUSHA ALPECIN POR 16 Pts
14 205 HERRADA Jose COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 14 Pts
15 61 GILBERT Philippe DECEUNINCK  -  QUICK - STEP BEL 13 Pts
16 75 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION FIRST COL 12 Pts
17 136 * KUSS Sepp TEAM JUMBO - VISMA USA 12 Pts
18 7 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM COL 12 Pts
19 21 * LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL 12 Pts
20 36 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN - MERIDA AUT 11 Pts
21 182 BOL Jetse BURGOS - BH NED 11 Pts
22 28 SANCHEZ Luis Leon ASTANA PRO TEAM ESP 10 Pts
23 11 LATOUR Pierre AG2R LA MONDIALE FRA 10 Pts
24 141 NAVARRO GARCIA Daniel TEAM KATUSHA ALPECIN ESP 10 Pts
25 116 * O'CONNOR Ben TEAM DIMENSION DATA AUS 9 Pts
26 91 DE GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL 9 Pts
27 217 SAEZ BENITO Hector EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 8 Pts
28 104 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS 8 Pts
29 211 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 8 Pts
30 193 * ARANBURU DEBA Alexander CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 7 Pts
31 103 GRMAY Tsgabu Gebremaryam MITCHELTON - SCOTT ETH 7 Pts
32 66 * KNOX James DECEUNINCK  -  QUICK - STEP GBR 7 Pts
33 92 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL 7 Pts
34 31 * PADUN Mark BAHRAIN - MERIDA UKR 7 Pts
35 161 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA 6 Pts
36 6 PEDRERO Antonio MOVISTAR TEAM ESP 6 Pts
37 24 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP 6 Pts
38 167 STETINA Peter TREK - SEGAFREDO USA 5 Pts
39 82 * ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA 5 Pts
40 98 WALLAYS Jelle LOTTO SOUDAL BEL 5 Pts
41 213 * BARCELO ARAGON Fernando EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 5 Pts
42 203 EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 4 Pts
43 5 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR 4 Pts
44 111 MEINTJES Louis TEAM DIMENSION DATA RSA 4 Pts
45 26 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP 4 Pts
46 73 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA 4 Pts
47 214 * BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS FRA 4 Pts
48 97 * VANHOUCKE Harm LOTTO SOUDAL BEL 3 Pts
49 41 MAJKA Rafal BORA - HANSGROHE POL 3 Pts
50 46 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT 3 Pts
51 94 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL POL 3 Pts
52 195 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 3 Pts
53 207 ROSSETTO Stephane COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 3 Pts
54 38 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL 2 Pts
55 138 * POWLESS Neilson TEAM JUMBO - VISMA USA 2 Pts
56 202 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COL 2 Pts
57 95 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL 2 Pts
58 86 MORABITO Steve GROUPAMA - FDJ SUI 2 Pts
59 172 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES ITA 2 Pts
60 127 PUCCIO Salvatore TEAM INEOS ITA 2 Pts
61 132 BENNETT George TEAM JUMBO - VISMA NZL 1 Pts
62 152 ARNDT Nikias TEAM SUNWEB GER 1 Pts
63 15 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE SUI 1 Pts
64 16 * GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA 1 Pts
65 87 * SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA 1 Pts
66 17 * JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 1 Pts
67 154 * POWER Rob TEAM SUNWEB AUS 1 Pts
68 187 RUBIO HERNANDEZ Diego BURGOS - BH ESP 1 Pts
69 128 STANNARD Ian TEAM INEOS GBR -2 Pts
70 184 CUBERO GALVEZ Jorge BURGOS - BH ESP -2 Pts
71 63 * CAVAGNA Remi DECEUNINCK  -  QUICK - STEP FRA -4 Pts
Show All
Youth
1 177 POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 83h10'09"
2 21 LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA PRO TEAM COL 01'53"
3 66 KNOX James DECEUNINCK  -  QUICK - STEP GBR 20'00"
4 75 HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION FIRST COL 29'22"
5 145 GUERREIRO Ruben TEAM KATUSHA ALPECIN POR 39'10"
6 124 GEOGHEGAN HART Tao TEAM INEOS GBR 1h01'26"
7 84 FRANKINY Kilian GROUPAMA - FDJ SUI 1h08'47"
8 211 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 1h10'19"
9 116 O'CONNOR Ben TEAM DIMENSION DATA AUS 1h22'58"
10 136 KUSS Sepp TEAM JUMBO - VISMA USA 1h32'38"
11 138 POWLESS Neilson TEAM JUMBO - VISMA USA 1h45'26"
12 163 EG Niklas TREK - SEGAFREDO DEN 2h01'46"
13 76 MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF EDUCATION FIRST COL 2h10'25"
14 197 RODRIGUEZ MARTIN Cristian CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 2h26'38"
15 63 CAVAGNA Remi DECEUNINCK  -  QUICK - STEP FRA 2h32'09"
16 144 FABBRO Matteo TEAM KATUSHA ALPECIN ITA 2h35'03"
17 107 SCHULTZ Nicholas MITCHELTON - SCOTT AUS 2h49'47"
18 143 CRAS Steff TEAM KATUSHA ALPECIN BEL 3h18'09"
19 16 GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA 3h19'05"
20 87 SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA 3h25'07"
21 17 JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE FRA 3h25'18"
22 31 PADUN Mark BAHRAIN - MERIDA UKR 3h27'30"
23 214 BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS FRA 3h28'41"
24 1 82 ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA 3h35'09"
25 1 154 POWER Rob TEAM SUNWEB AUS 3h35'47"
26 193 ARANBURU DEBA Alexander CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 3h36'48"
27 213 BARCELO ARAGON Fernando EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 3h37'24"
28 156 STORER Michael TEAM SUNWEB AUS 3h47'09"
29 153 PEDERSEN Casper Phillip TEAM SUNWEB DEN 3h57'19"
30 112 DLAMINI Nicholas TEAM DIMENSION DATA RSA 4h02'49"
31 208 TOUZE Damien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 4h05'30"
32 218 SAMITIER SAMITIER Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 4h13'54"
33 57 VAN HOOYDONCK Nathan CCC TEAM BEL 4h17'40"
34 97 VANHOUCKE Harm LOTTO SOUDAL BEL 4h17'51"
35 183 CABEDO CARDA Oscar BURGOS - BH ESP 4h18'54"
36 35 NOVAK Domen BAHRAIN - MERIDA SLO 4h24'33"
37 77 OWEN Logan EF EDUCATION FIRST USA 4h28'32"
38 117 TILLER Rasmus Fossum TEAM DIMENSION DATA NOR 4h31'27"
39 52 BARTA William CCC TEAM USA 4h33'31"
40 198 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo CAJA RURAL - SEGUROS RGA ESP 4h40'01"
41 1 56 SAJNOK Szymon CCC TEAM POL 4h58'08"
42 1 176 MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian UAE TEAM EMIRATES COL ' '
43 65 JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK  -  QUICK - STEP NED 5h03'50"
44 173 GAVIRIA RENDON Fernando UAE TEAM EMIRATES COL 5h08'37"
45 178 TROIA Oliviero UAE TEAM EMIRATES ITA 5h22'32"
46 134 HOFSTEDE Lennard TEAM JUMBO - VISMA NED 5h37'28"
47 186 MATOS Nuno BURGOS - BH POR 5h53'24"
Show All
Team
1 1 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM 248h26'24"
2 3 ASTANA PRO TEAM ASTANA PRO TEAM 51'38"
3 14 TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA 2h03'42"
4 11 MITCHELTON - SCOTT MITCHELTON - SCOTT 2h26'47"
5 2 AG2R LA MONDIALE AG2R LA MONDIALE 3h14'09"
6 16 TEAM SUNWEB TEAM SUNWEB 3h20'01"
7 22 EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS 3h38'55"
8 4 BAHRAIN - MERIDA BAHRAIN - MERIDA 3h45'14"
9 12 TEAM DIMENSION DATA TEAM DIMENSION DATA 3h55'52"
10 13 TEAM INEOS TEAM INEOS 4h00'34"
11 5 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE 4h03'34"
12 7 DECEUNINCK - QUICK - STEP DECEUNINCK  -  QUICK - STEP 4h14'58"
13 10 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL 4h34'00"
14 18 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES 4h40'21"
15 15 TEAM KATUSHA ALPECIN TEAM KATUSHA ALPECIN 4h53'30"
16 9 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ 4h57'05"
17 21 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 5h00'07"
18 17 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO 5h08'45"
19 8 EF EDUCATION FIRST EF EDUCATION FIRST 5h27'17"
20 20 CAJA RURAL - SEGUROS RGA CAJA RURAL - SEGUROS RGA 7h31'46"
21 6 CCC TEAM CCC TEAM 9h14'02"
22 19 BURGOS - BH BURGOS - BH 9h59'52"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Fuenlabrada > Madrid
    • Sunday, September 15 2019, 15:10 UTC
    • 106.6km
    Files
    downloads:
    Follow the race on: