Tissot Timing - Homepage

Tissot

Strade Bianche

1 August 2020
Strade Bianche
Strade Bianche 2020 Siena - 245m Siena - 320m Strade Bianche 2020 0 20 40 60 80 100 120 140 160 184km 0 200 400 600 800 1000 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Timeline Start List Stage Map pdf

Results

Stage Winner
201 VAN AERT Wout TEAM JUMBO - VISMA TEAM JUMBO - VISMA BELBEL
Stage
1 201 VAN AERT Wout TEAM JUMBO - VISMA BEL 4h58'56"
2 234 FORMOLO Davide UAE TEAM EMIRATES ITA 30"
3 87 SCHACHMANN Maximilian BORA - HANSGROHE GER 32"
4 111 BETTIOL Alberto EF PRO CYCLING ITA 01'31"
5 44 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN 02'55"
6 7 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK - QUICK - STEP CZE 03'59"
7 154 BOOKWALTER Brent MITCHELTON - SCOTT USA 04'25"
8 91 VAN AVERMAET Greg CCC - LIV BEL 04'27"
9 173 GOGL Michael NTT PRO CYCLING TEAM AUT 06'47"
10 181 ROSA Diego TEAM ARKEA ITA 07'45"
11 85 MUHLBERGER Gregor BORA - HANSGROHE AUT 08'11"
12 192 KWIATKOWSKI Michal TEAM INEOS POL 10'03"
13 231 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO ' '
14 121 KUNG Stefan GROUPAMA - FDJ SUI ' '
15 21 VAN DER POEL Mathieu ALPECIN - FENIX NED 10'06"
16 237 ULISSI Diego UAE TEAM EMIRATES ITA 10'09"
17 46 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP ' '
18 106 VLIEGEN Loic CIRCUS - WANTY GOBERT BEL 10'11"
19 65 MOHORIC Matej BAHRAIN - MCLAREN SLO 10'30"
20 16 VENDRAME Andrea AG2R LA MONDIALE ITA 13'41"
21 232 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES ITA 13'46"
22 152 BAUER Jack MITCHELTON - SCOTT NZL 14'11"
23 83 BURGHARDT Marcus BORA - HANSGROHE GER 14'46"
24 1 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK - STEP FRA 15'06"
25 141 GILBERT Philippe LOTTO SOUDAL BEL ' '
26 36 RUMAC Josip ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC CRO ' '
27 86 OSS Daniel BORA - HANSGROHE ITA 19'27"
28 95 SCHAR Michael CCC - LIV SUI ' '
29 45 HOULE Hugo ASTANA PRO TEAM CAN ' '
30 174 HUNDAHL Michael Valgren NTT PRO CYCLING TEAM DEN ' '
31 125 LE GAC Olivier GROUPAMA - FDJ FRA ' '
32 223 CICCONE Giulio TREK - SEGAFREDO ITA ' '
33 92 DE MARCHI Alessandro CCC - LIV ITA ' '
34 134 DOWSETT Alex ISRAEL START - UP NATION GBR ' '
35 113 CRADDOCK G Lawson EF PRO CYCLING USA ' '
36 117 WOODS Michael EF PRO CYCLING CAN ' '
37 53 GAUTIER Cyril B&B HOTELS - VITAL CONCEPT P / B K. FRA ' '
38 203 JANSEN Amund Grondahl TEAM JUMBO - VISMA NOR ' '
39 233 COSTA Rui UAE TEAM EMIRATES POR ' '
40 34 PELLAUD Simon ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC SUI ' '
41 33 GABBURO Davide ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA 20'53"
42 172 HAGEN Edvald Boasson NTT PRO CYCLING TEAM NOR 21'16"
43 4 * HONORE Mikkel Frolich DECEUNINCK - QUICK - STEP DEN 24'52"
44 26 VERMEERSCH Gianni ALPECIN - FENIX BEL 25'21"
45 22 DE TIER Floris ALPECIN - FENIX BEL 25'48"
46 93 GESCHKE Simon CCC - LIV GER ' '
47 35 RAVANELLI Simone ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA ' '
48 175 KREUZIGER Roman NTT PRO CYCLING TEAM CZE 25'58"
49 82 BENEDETTI Cesare BORA - HANSGROHE ITA ' '
50 156 * KONYCHEV Alexander MITCHELTON - SCOTT ITA ' '
- 2 ASGREEN Kasper DECEUNINCK - QUICK - STEP DEN DNF
- 3 BALLERINI Davide DECEUNINCK - QUICK - STEP ITA DNF
- 5 JUNGELS Bob DECEUNINCK - QUICK - STEP LUX DNF
- 6 SERRY Pieter DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL DNF
- 12 DUVAL Julien AG2R LA MONDIALE FRA DNF
- 13 GODON Dorian AG2R LA MONDIALE FRA DNF
- 14 NAESEN Lawrence AG2R LA MONDIALE BEL DNF
- 15 NAESEN Oliver AG2R LA MONDIALE BEL DNF
- 17 WARBASSE Lawrence AG2R LA MONDIALE USA DNF
- 23 SBARAGLI Kristian ALPECIN - FENIX ITA DNF
- 24 THWAITES Scott ALPECIN - FENIX GBR DNF
- 25 VAKOČ Petr ALPECIN - FENIX CZE DNF
- 27 WALSLEBEN Philipp ALPECIN - FENIX GER DNF
- 31 BAGIOLI Nicola ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA DNF
- 32 FRAPPORTI Mattia ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA DNF
- 37 VIEL Mattia ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA DNF
- 41 LUTSENKO Alexey ASTANA PRO TEAM KAZ DNF
- 42 BOARO Manuele ASTANA PRO TEAM ITA DNF
- 43 FELLINE Fabio ASTANA PRO TEAM ITA DNF
- 47 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ESP DNF
- 51 * CHEVALIER Maxime B&B HOTELS - VITAL CONCEPT P / B K. FRA DNF
- 52 COURTEILLE Arnaud B&B HOTELS - VITAL CONCEPT P / B K. FRA DNF
- 54 LE BON Johan B&B HOTELS - VITAL CONCEPT P / B K. FRA DNF
- 55 PACHER Quentin B&B HOTELS - VITAL CONCEPT P / B K. FRA DNF
- 56 SCHONBERGER Sebastian B&B HOTELS - VITAL CONCEPT P / B K. AUT DNF
- 57 SLAGTER Tom-Jelte B&B HOTELS - VITAL CONCEPT P / B K. NED DNF
- 61 TEUNS Dylan BAHRAIN - MCLAREN BEL DNF
- 62 NOVAK Domen BAHRAIN - MCLAREN SLO DNF
- 63 BOLE Grega BAHRAIN - MCLAREN SLO DNF
- 64 GARCIA CORTINA Ivan BAHRAIN - MCLAREN ESP DNF
- 66 TRATNIK Jan BAHRAIN - MCLAREN SLO DNF
- 67 * WRIGHT Fred BAHRAIN - MCLAREN GBR DNF
- 71 ALBANESE Vincenzo BARDIANI CSF FAIZANE' ITA DNF
- 72 * DALLA VALLE Nicolas BARDIANI CSF FAIZANE' ITA DNF
- 73 FILOSI Iuri BARDIANI CSF FAIZANE' ITA DNF
- 74 FIORELLI Filippo BARDIANI CSF FAIZANE' ITA DNF
- 75 * MAZZUCCO Fabio BARDIANI CSF FAIZANE' ITA DNF
- 76 PESSOT Alessandro BARDIANI CSF FAIZANE' ITA DNF
- 77 TONELLI Alessandro BARDIANI CSF FAIZANE' ITA DNF
- 81 SAGAN Peter BORA - HANSGROHE SVK DNF
- 84 GATTO Oscar BORA - HANSGROHE ITA DNF
- 94 KOCH Jonas CCC - LIV GER DNF
- 96 VAN HOECKE Gijs CCC - LIV BEL DNF
- 97 VAN HOOYDONCK Nathan CCC - LIV BEL DNF
- 101 HERMANS Quinten CIRCUS - WANTY GOBERT BEL DNF
- 102 DUPONT Timothy CIRCUS - WANTY GOBERT BEL DNF
- 103 DOUBEY Fabien CIRCUS - WANTY GOBERT FRA DNF
- 104 VAN KESSEL Corne CIRCUS - WANTY GOBERT NED DNF
- 105 MEURISSE Xandro CIRCUS - WANTY GOBERT BEL DNF
- 107 VANSPEYBROUCK Pieter CIRCUS - WANTY GOBERT BEL DNF
- 112 CLARKE Simon EF PRO CYCLING AUS DNF
- 114 DOCKER Mitchell EF PRO CYCLING AUS DNF
- 115 NIELSEN Magnus Cort EF PRO CYCLING DEN DNF
- 116 BENNETT Sean EF PRO CYCLING USA DNF
- 122 DELAGE Mickael GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 123 * GENIETS Kevin GROUPAMA - FDJ LUX DNF
- 124 * GUGLIELMI Simon GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 126 SARREAU Marc GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 127 VINCENT Leo GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 131 NEILANDS Krists ISRAEL START - UP NATION LAT DNF
- 132 BOIVIN Guillaume ISRAEL START - UP NATION CAN DNF
- 133 CATAFORD Alexander ISRAEL START - UP NATION CAN DNF
- 135 HOLLENSTEIN Reto ISRAEL START - UP NATION SUI DNF
- 136 VAHTRA Norman ISRAEL START - UP NATION EST DNF
- 142 DE BUYST Jasper LOTTO SOUDAL BEL DNF
- 143 GOOSSENS Kobe LOTTO SOUDAL BEL DNF
- 144 HOLMES Matthew LOTTO SOUDAL GBR DNF
- 145 * OLDANI Stefano LOTTO SOUDAL ITA DNF
- 146 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL DNF
- 147 * VERMEERSCH Florian LOTTO SOUDAL BEL DNF
- 151 AFFINI Edoardo MITCHELTON - SCOTT ITA DNF
- 153 BEWLEY Samuel MITCHELTON - SCOTT NZL DNF
- 155 DURBRIDGE Luke MITCHELTON - SCOTT AUS DNF
- 157 * STANNARD Robert MITCHELTON - SCOTT AUS DNF
- 161 CATALDO Dario MOVISTAR TEAM ITA DNF
- 162 * JORGENSON Matteo MOVISTAR TEAM USA DNF
- 163 CARRETERO Hector MOVISTAR TEAM ESP DNF
- 164 * JACOBS Johan MOVISTAR TEAM SUI DNF
- 165 * RUBIO REYES Einer Augusto MOVISTAR TEAM COL DNF
- 166 SEPULVEDA Eduardo MOVISTAR TEAM ARG DNF
- 167 VILLELLA Davide MOVISTAR TEAM ITA DNF
- 171 * BATTISTELLA Samuele NTT PRO CYCLING TEAM ITA DNF
- 176 * SOBRERO Matteo NTT PRO CYCLING TEAM ITA DNF
- 177 TILLER Rasmus NTT PRO CYCLING TEAM NOR DNF
- 182 BONNAMOUR Franck TEAM ARKEA FRA DNF
- 183 DECLERCQ Benjamin TEAM ARKEA BEL DNF
- 184 DELAPLACE Anthony TEAM ARKEA FRA DNF
- 185 HARDY Romain TEAM ARKEA FRA DNF
- 186 RUSSO Clement TEAM ARKEA FRA DNF
- 187 VACHON Florian TEAM ARKEA FRA DNF
- 191 DOULL Owain TEAM INEOS GBR DNF
- 193 MOSCON Gianni TEAM INEOS ITA DNF
- 194 * NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel TEAM INEOS ECU DNF
- 195 PUCCIO Salvatore TEAM INEOS ITA DNF
- 196 ROWE Luke TEAM INEOS GBR DNF
- 197 SWIFT Ben TEAM INEOS GBR DNF
- 202 BOUWMAN Koen TEAM JUMBO - VISMA NED DNF
- 204 LINDEMAN Bert-Jan TEAM JUMBO - VISMA NED DNF
- 205 MARTENS Paul TEAM JUMBO - VISMA GER DNF
- 206 TOLHOEK Antwan TEAM JUMBO - VISMA NED DNF
- 207 WYNANTS Maarten TEAM JUMBO - VISMA BEL DNF
- 211 BENOOT Tiesj TEAM SUNWEB BEL DNF
- 212 ARNDT Nikias TEAM SUNWEB GER DNF
- 213 * HIRSCHI Marc TEAM SUNWEB SUI DNF
- 214 KRAGH ANDERSEN Soren TEAM SUNWEB DEN DNF
- 215 NIEUWENHUIS Joris TEAM SUNWEB NED DNF
- 216 ROCHE Nicolas TEAM SUNWEB IRL DNF
- 217 SUTTERLIN Jasha TEAM SUNWEB GER DNF
- 221 NIBALI Vincenzo TREK - SEGAFREDO ITA DNF
- 222 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA DNF
- 224 * CONCI Nicola TREK - SEGAFREDO ITA DNF
- 225 NIBALI Antonio TREK - SEGAFREDO ITA DNF
- 226 SKUJINS Toms TREK - SEGAFREDO LAT DNF
- 227 WEENING Pieter TREK - SEGAFREDO NED DNF
- 235 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES SLO DNF
- 236 RIABUSHENKO Aleksandr UAE TEAM EMIRATES BLR DNF
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Saturday, August 01 2020, 13:45 UTC
    • 184km
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: