Tissot Timing - Homepage

Tissot

Critérium du Dauphiné

FRA FRA 30 May - 6 June 2021 8 STAGES
Critérium du Dauphiné
Critérium du Dauphiné - Étape 5 - Saint-Chamond > Saint-Vallier Saint-Chamond - 453m Saint-Vallier - 130m Critérium du Dauphiné - Étape 5 - Saint-Chamond > Saint-Vallier 0 20 40 60 80 100 120 140 160 175.5km 0 300 600 900 1200 1500 1800 2100 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Timeline Start List Stage Overall Map pdf

Results

Stage Winner
31 THOMAS Geraint INEOS GRENADIERS GBRGBR
First Young at Finish
116 SWEENY Harrison LOTTO SOUDAL AUSAUS
Best Team
ASTANA - PREMIER TECH
Competitive
133 BYSTROM Sven Erik UAE TEAM EMIRATES NORNOR
Stage
1 31 THOMAS Geraint INEOS GRENADIERS GBR B: 10" 4h02'15"
2 124 COLBRELLI Sonny BAHRAIN VICTORIOUS ITA B: 06" ' '
3 92 ARANBURU DEBA Alex ASTANA - PREMIER TECH ESP B: 04" ' '
4 203 BARBERO Carlos TEAM QHUBEKA ASSOS ESP ' '
5 87 SCHMIDT Mads Wurtz ISRAEL START-UP NATION DEN ' '
6 1 HUNDAHL Michael Valgren EF EDUCATION - NIPPO DEN ' '
7 63 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT ' '
8 56 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP ' '
9 116 * SWEENY Harrison LOTTO SOUDAL AUS ' '
10 182 BONNAMOUR Franck B&B HOTELS  P/B KTM FRA ' '
11 204 * BENNETT Sean TEAM QHUBEKA ASSOS USA ' '
12 44 KUSS Sepp JUMBO - VISMA USA ' '
13 186 PACHER Quentin B&B HOTELS  P/B KTM FRA ' '
14 136 * MCNULTY Brandon UAE TEAM EMIRATES USA ' '
15 177 * VERMAERKE Kevin TEAM DSM USA ' '
16 143 ASGREEN Kasper DECEUNINCK - QUICK - STEP DEN B: 03" ' '
17 65 POSTLBERGER Lukas BORA - HANSGROHE AUT ' '
18 94 LUTSENKO Alexey ASTANA - PREMIER TECH KAZ ' '
19 117 * VAN MOER Brent LOTTO SOUDAL BEL ' '
20 21 MARTIN Guillaume COFIDIS FRA ' '
21 35 PORTE Richie INEOS GRENADIERS AUS ' '
22 176 * VAN WILDER Ilan TEAM DSM BEL ' '
23 75 * PARET PEINTRE Aurelien AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
24 91 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA - PREMIER TECH ESP ' '
25 171 * BRENNER Marco TEAM DSM GER ' '
26 33 GEOGHEGAN HART Tao INEOS GRENADIERS GBR ' '
27 153 ELISSONDE Kenny TREK - SEGAFREDO FRA ' '
28 125 HAIG Jack BAHRAIN VICTORIOUS AUS ' '
29 61 KELDERMAN Wilco BORA - HANSGROHE NED ' '
30 47 * VINGEGAARD Jonas JUMBO - VISMA DEN ' '
31 41 KRUIJSWIJK Steven JUMBO - VISMA NED ' '
32 11 * GAUDU David GROUPAMA - FDJ FRA ' '
33 101 QUINTANA Nairo TEAM ARKEA - SAMSIC COL ' '
34 154 * JENSEN Mattias TREK - SEGAFREDO DEN ' '
35 71 O'CONNOR Ben AG2R CITROEN TEAM AUS ' '
36 172 * GALL Felix TEAM DSM AUT ' '
37 112 * CRAS Steff LOTTO SOUDAL BEL ' '
38 84 HERMANS Ben ISRAEL START-UP NATION BEL ' '
39 165 HOWSON Damien TEAM BIKEEXCHANGE AUS ' '
40 54 MAS Enric MOVISTAR TEAM ESP ' '
41 201 ARU Fabio TEAM QHUBEKA ASSOS ITA ' '
42 51 LOPEZ Miguel Angel MOVISTAR TEAM COL ' '
43 191 MEINTJES Louis INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATER. RSA ' '
44 36 * RODRIGUEZ CANO Carlos INEOS GRENADIERS ESP 08"
45 121 TEUNS Dylan BAHRAIN VICTORIOUS BEL ' '
46 57 VERONA Carlos MOVISTAR TEAM ESP 21"
47 132 * BJERG Mikkel UAE TEAM EMIRATES DEN 36"
48 157 STUYVEN Jasper TREK - SEGAFREDO BEL ' '
49 115 * MONIQUET Sylvain LOTTO SOUDAL BEL ' '
50 82 CATAFORD Alexander ISRAEL START-UP NATION CAN ' '
51 134 DOMBROWSKI Joseph Lloyd UAE TEAM EMIRATES USA ' '
52 76 VAN AVERMAET Greg AG2R CITROEN TEAM BEL ' '
53 183 * CHEVALIER Maxime B&B HOTELS  P/B KTM FRA ' '
54 192 BAKELANTS Jan INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATER. BEL ' '
55 181 ROLLAND Pierre B&B HOTELS  P/B KTM FRA ' '
56 34 KWIATKOWSKI Michal INEOS GRENADIERS POL 41"
57 167 ZEITS Andrey TEAM BIKEEXCHANGE KAZ 01'19"
58 83 * GOLDSTEIN Omer ISRAEL START-UP NATION ISR ' '
59 72 * GODON Dorian AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
60 85 HOLLENSTEIN Reto ISRAEL START-UP NATION SUI ' '
61 73 * HANNINEN Jaakko AG2R CITROEN TEAM FIN ' '
62 22 GESCHKE Simon COFIDIS GER ' '
63 175 TUSVELD Martijn TEAM DSM NED ' '
64 3 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION - NIPPO USA 01'24"
65 37 VAN BAARLE Dylan INEOS GRENADIERS NED ' '
66 131 * ARDILA ORDONEZ Andres Camilo UAE TEAM EMIRATES COL 02'08"
67 173 HAGA Chad TEAM DSM USA ' '
68 187 SCHONBERGER Sebastian B&B HOTELS  P/B KTM AUT 02'30"
69 103 BARGUIL Warren TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
70 23 HAAS Nathan COFIDIS AUS 03'03"
71 111 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL ' '
72 26 PERICHON Pierre Luc COFIDIS FRA ' '
73 105 OWSIAN Lukasz TEAM ARKEA - SAMSIC POL ' '
74 107 RUSSO Clement TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
75 106 PICHON Laurent TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
76 42 GESINK Robert JUMBO - VISMA NED ' '
77 55 ROJAS Jose MOVISTAR TEAM ESP ' '
78 53 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP ' '
79 151 * RIES Michel TREK - SEGAFREDO LUX ' '
80 74 NAESEN Oliver AG2R CITROEN TEAM BEL ' '
81 207 * SUNDERLAND Dylan TEAM QHUBEKA ASSOS AUS ' '
82 147 STEELS Stijn DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL ' '
83 141 SENECHAL Florian DECEUNINCK - QUICK - STEP FRA ' '
84 46 ROOSEN Timo JUMBO - VISMA NED ' '
85 81 FROOME Chris ISRAEL START-UP NATION GBR ' '
86 202 ARMEE Sander TEAM QHUBEKA ASSOS BEL ' '
87 25 PEREZ Anthony COFIDIS FRA ' '
88 122 * BUITRAGO SANCHEZ Santiago BAHRAIN VICTORIOUS COL ' '
89 86 * RENARD Alexis ISRAEL START-UP NATION FRA ' '
90 17 * MADOUAS Valentin GROUPAMA - FDJ FRA ' '
91 185 LIETAER Eliot B&B HOTELS  P/B KTM BEL ' '
92 113 * GRIGNARD Sebastien LOTTO SOUDAL BEL 05'19"
93 196 VAN MELSEN Kevin INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATER. BEL ' '
94 194 * DELACROIX Theo INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATER. FRA ' '
95 2 * BARTA William EF EDUCATION - NIPPO USA ' '
96 4 EL FARES Julien EF EDUCATION - NIPPO FRA ' '
97 24 MORIN Emmanuel COFIDIS FRA ' '
98 95 * NATAROV Yuriy ASTANA - PREMIER TECH KAZ ' '
99 12 ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA ' '
100 16 LE GAC Olivier GROUPAMA - FDJ FRA ' '
101 184 GAUTIER Cyril B&B HOTELS  P/B KTM FRA B: 01" ' '
102 6 NAKANE Hideto EF EDUCATION - NIPPO JPN 06'31"
103 52 ARCAS Jorge MOVISTAR TEAM ESP 07'02"
104 152 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA B: 02" ' '
105 163 GRMAY Tsgabu Gebremaryam TEAM BIKEEXCHANGE ETH ' '
106 162 BOOKWALTER Brent TEAM BIKEEXCHANGE USA ' '
107 93 GRUZDEV Dmitriy ASTANA - PREMIER TECH KAZ ' '
108 161 * COLLEONI Kevin TEAM BIKEEXCHANGE ITA ' '
109 104 DELAPLACE Anthony TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
110 64 POLITT Nils BORA - HANSGROHE GER 08'07"
111 45 MARTIN Tony JUMBO - VISMA GER ' '
112 15 LADAGNOUS Matthieu GROUPAMA - FDJ FRA ' '
113 197 VLIEGEN Loic INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATER. BEL ' '
114 146 * JAKOBSEN Fabio DECEUNINCK - QUICK - STEP NED 08'40"
115 27 VANBILSEN Kenneth COFIDIS BEL ' '
116 7 OWEN Logan EF EDUCATION - NIPPO USA ' '
117 155 MULLEN Ryan TREK - SEGAFREDO IRL ' '
118 133 BYSTROM Sven Erik UAE TEAM EMIRATES NOR ' '
119 166 * PEAK Barnabas TEAM BIKEEXCHANGE HUN ' '
120 13 BONNET William GROUPAMA - FDJ FRA ' '
121 144 ČERNY Josef DECEUNINCK - QUICK - STEP CZE ' '
122 14 * GENIETS Kevin GROUPAMA - FDJ LUX ' '
123 32 AMADOR Andrey INEOS GRENADIERS CRC ' '
124 102 ANACONA Winner Andrew TEAM ARKEA - SAMSIC COL 09'26"
125 193 * BELLICAUD Jeremy INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATER. FRA 10'06"
126 127 * PADUN Mark BAHRAIN VICTORIOUS UKR 10'59"
127 126 HALLER Marco BAHRAIN VICTORIOUS AUT ' '
128 195 * DE PLUS Jasper INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATER. BEL 11'12"
129 114 HOLMES Matthew LOTTO SOUDAL GBR ' '
130 97 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ASTANA - PREMIER TECH ESP ' '
131 5 MORTON Lachlan EF EDUCATION - NIPPO AUS ' '
132 62 * GAMPER Patrick BORA - HANSGROHE AUT 15'47"
133 142 ARCHBOLD Shane DECEUNINCK - QUICK - STEP NZL ' '
134 67 * WANDAHL Frederik BORA - HANSGROHE DEN ' '
135 66 SCHWARZMANN Michael BORA - HANSGROHE GER ' '
136 135 KRISTOFF Alexander UAE TEAM EMIRATES NOR ' '
137 174 * SALMON Martin Alexander TEAM DSM GER ' '
- 43 HOFSTEDE Lennard JUMBO - VISMA NED DNF
- 77 VENTURINI Clement AG2R CITROEN TEAM FRA DNF
- 137 * OLIVEIRA Ivo UAE TEAM EMIRATES POR DNF
- 164 * GROVES Kaden TEAM BIKEEXCHANGE AUS DNF
Show All
Mountain
Côte du Planil - km 9.8
1 111 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL 2
2 163 GRMAY Tsgabu Gebremaryam TEAM BIKEEXCHANGE ETH 1
Côte de la Sizeranne - km 96.1
1 152 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA 2
2 184 GAUTIER Cyril B&B HOTELS  P/B KTM FRA 1
Côte de Hauterives - km 126.4
1 144 ČERNY Josef DECEUNINCK - QUICK - STEP CZE 1
Col de Barbe Bleue - km 149.2
1 133 BYSTROM Sven Erik UAE TEAM EMIRATES NOR 2
2 122 * BUITRAGO SANCHEZ Santiago BAHRAIN VICTORIOUS COL 1
Côte du Montrebut - km 163.5
1 3 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION - NIPPO USA 5
2 186 PACHER Quentin B&B HOTELS  P/B KTM FRA 3
3 34 KWIATKOWSKI Michal INEOS GRENADIERS POL 2
4 33 GEOGHEGAN HART Tao INEOS GRENADIERS GBR 1
Show All
Best Team
1 10 ASTANA - PREMIER TECH ASTANA - PREMIER TECH 12h06'45"
2 4 INEOS GRENADIERS INEOS GRENADIERS ' '
3 7 BORA - HANSGROHE BORA - HANSGROHE ' '
4 21 TEAM QHUBEKA ASSOS TEAM QHUBEKA ASSOS ' '
5 18 TEAM DSM TEAM DSM ' '
6 12 LOTTO SOUDAL LOTTO SOUDAL ' '
7 5 JUMBO - VISMA JUMBO - VISMA ' '
8 6 MOVISTAR TEAM MOVISTAR TEAM ' '
9 13 BAHRAIN VICTORIOUS BAHRAIN VICTORIOUS 08"
10 19 B&B HOTELS P/B KTM B&B HOTELS  P/B KTM 36"
11 9 ISRAEL START-UP NATION ISRAEL START-UP NATION ' '
12 16 TREK - SEGAFREDO TREK - SEGAFREDO ' '
13 8 AG2R CITROEN TEAM AG2R CITROEN TEAM ' '
14 14 UAE TEAM EMIRATES UAE TEAM EMIRATES 01'12"
15 3 COFIDIS COFIDIS 04'22"
16 11 TEAM ARKEA - SAMSIC TEAM ARKEA - SAMSIC 05'33"
17 20 INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATER. INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATER. 05'55"
18 15 DECEUNINCK - QUICK - STEP DECEUNINCK - QUICK - STEP 06'06"
19 1 EF EDUCATION - NIPPO EF EDUCATION - NIPPO 06'43"
20 17 TEAM BIKEEXCHANGE TEAM BIKEEXCHANGE 08'21"
21 2 GROUPAMA - FDJ GROUPAMA - FDJ 08'22"
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Saint-Chamond > Saint-Vallier
    • Thursday, June 03 2021, 11:50
    • 175.5km
    • 42.204 km/h
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: