Tissot Timing - Homepage

Tissot

IL LOMBARDIA

ITA ITA 9 October 2021
IL LOMBARDIA
IL LOMBARDIA 2021 COMO - 302m BERGAMO - 257m IL LOMBARDIA 2021 0 20 40 60 80 100 120 140 160 180 200 220 239km 0 200 400 600 800 1000 1200 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Start List Stage Map pdf

Results

Stage Winner
231 POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLOSLO
Stage
1 231 * POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 6h01'39"
2 4 MASNADA Fausto DECEUNINCK - QUICK-STEP ITA ' '
3 121 YATES Adam INEOS GRENADIERS GBR 51"
4 151 ROGLIČ Primož JUMBO-VISMA SLO ' '
5 171 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP ' '
6 1 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK-STEP FRA ' '
7 113 * GAUDU David GROUPAMA - FDJ FRA ' '
8 201 BARDET Romain TEAM DSM FRA ' '
9 147 WOODS Michael ISRAEL START-UP NATION CAN ' '
10 95 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF EDUCATION - NIPPO COL 02'25"
11 181 QUINTANA Nairo TEAM ARKEA - SAMSIC COL ' '
12 117 * VALTER Attila GROUPAMA - FDJ HUN ' '
13 221 NIBALI Vincenzo TREK - SEGAFREDO ITA ' '
14 157 * VINGEGAARD Jonas JUMBO-VISMA DEN ' '
15 101 * FORTUNATO Lorenzo EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
16 173 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR TEAM POR ' '
17 127 * SIVAKOV Pavel INEOS GRENADIERS RUS 02'35"
18 195 NIEVE ITURRALDE Mikel TEAM BIKEEXCHANGE ESP 02'49"
19 6 * EVENEPOEL Remco DECEUNINCK - QUICK-STEP BEL 03'13"
20 225 MOLLEMA Bauke TREK - SEGAFREDO NED 03'23"
21 25 * TULETT Ben ALPECIN-FENIX GBR ' '
22 177 VILLELLA Davide MOVISTAR TEAM ITA 03'33"
23 237 ULISSI Diego UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
24 234 MAJKA Rafal UAE TEAM EMIRATES POL ' '
25 207 * STORER Michael TEAM DSM AUS ' '
26 224 GHEBREIGZABHIER Amanuel TREK - SEGAFREDO ERI 04'28"
27 226 SKUJINS Toms TREK - SEGAFREDO LAT 05'22"
28 135 ROTA Lorenzo INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA ' '
29 203 BENOOT Tiesj TEAM DSM BEL ' '
30 211 POZZOVIVO Domenico TEAM QHUBEKA NEXTHASH ITA ' '
31 17 WARBASSE Lawrence AG2R CITROEN TEAM USA ' '
32 13 BOUCHARD Geoffrey AG2R CITROEN TEAM FRA 05'36"
33 167 * VANHOUCKE Harm LOTTO SOUDAL BEL ' '
34 16 * PARET PEINTRE Aurelien AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
35 112 BADILATTI Matteo GROUPAMA - FDJ SUI ' '
36 233 * HIRSCHI Marc UAE TEAM EMIRATES SUI ' '
37 51 TEUNS Dylan BAHRAIN VICTORIOUS BEL ' '
38 141 MARTIN Daniel ISRAEL START-UP NATION IRL ' '
39 41 * VLASOV Aleksandr ASTANA - PREMIER TECH RUS 05'56"
40 2 * ALMEIDA Joao DECEUNINCK - QUICK-STEP POR 06'56"
41 75 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT 07'05"
42 134 PETILLI Simone INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA 08'18"
43 155 KRUIJSWIJK Steven JUMBO-VISMA NED 08'23"
44 81 MARTIN Guillaume COFIDIS FRA ' '
45 172 CATALDO Dario MOVISTAR TEAM ITA ' '
46 12 * BERTHET Clement AG2R CITROEN TEAM FRA 08'37"
47 24 SBARAGLI Kristian ALPECIN-FENIX ITA ' '
48 197 ZEITS Andrey TEAM BIKEEXCHANGE KAZ ' '
49 65 GAROSIO Andrea BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
50 111 PINOT Thibaut GROUPAMA - FDJ FRA ' '
51 96 * POWLESS Neilson EF EDUCATION - NIPPO USA 11'06"
52 175 ROJAS Jose MOVISTAR TEAM ESP ' '
53 137 EIKING Odd Christian INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. NOR ' '
54 131 BAKELANTS Jan INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
55 76 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT 11'09"
56 91 URAN Rigoberto EF EDUCATION - NIPPO COL ' '
57 124 GEOGHEGAN HART Tao INEOS GRENADIERS GBR ' '
58 182 BOUET Maxime TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
59 196 SCHULTZ Nicholas TEAM BIKEEXCHANGE AUS ' '
60 115 REICHENBACH Sebastien GROUPAMA - FDJ SUI ' '
61 104 CHRISTIAN Mark EOLO-KOMETA CYCLING TEAM GBR ' '
62 14 * CHAMPOUSSIN Clement AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
63 122 CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan INEOS GRENADIERS ESP ' '
64 205 HAMILTON Christopher TEAM DSM AUS ' '
65 235 * MCNULTY Brandon UAE TEAM EMIRATES USA 11'44"
66 34 RAVANELLI Simone ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA 14'19"
67 31 * BAIS Mattia ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA 14'36"
68 74 FABBRO Matteo BORA - HANSGROHE ITA ' '
69 232 FORMOLO Davide UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
70 3 * BAGIOLI Andrea DECEUNINCK - QUICK-STEP ITA 14'42"
71 245 ORRICO Davide VINI ZABU' ITA 15'33"
72 241 ZARDINI Edoardo VINI ZABU' ITA 16'24"
73 145 HOLLENSTEIN Reto ISRAEL START-UP NATION SUI 17'13"
74 27 VERVAEKE Louis ALPECIN-FENIX BEL ' '
75 136 TAARAMAE Rein INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. EST ' '
76 187 QUINTANA Dayer TEAM ARKEA - SAMSIC COL ' '
77 55 NOVAK Domen BAHRAIN VICTORIOUS SLO ' '
78 162 * CRAS Steff LOTTO SOUDAL BEL ' '
79 62 * COVILI Luca BARDIANI CSF FAIZANE' ITA 19'02"
80 156 OOMEN Sam JUMBO-VISMA NED 19'06"
81 107 RAVASI Edward EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA 19'28"
82 161 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL 19'38"
83 227 * TIBERI Antonio TREK - SEGAFREDO ITA 19'58"
84 192 * COLLEONI Kevin TEAM BIKEEXCHANGE ITA 20'21"
85 152 BENNETT George JUMBO-VISMA NZL 20'47"
86 191 YATES Simon Philip TEAM BIKEEXCHANGE GBR ' '
87 123 * DUNBAR Edward INEOS GRENADIERS IRL ' '
88 202 * ARENSMAN Thymen TEAM DSM NED 21'38"
89 204 * DONOVAN Mark TEAM DSM GBR ' '
90 83 * CHAMPION Thomas COFIDIS FRA ' '
91 153 BOUWMAN Koen JUMBO-VISMA NED ' '
92 84 FERNANDEZ Ruben COFIDIS ESP ' '
93 85 GESCHKE Simon COFIDIS GER ' '
94 35 SEPULVEDA Eduardo ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ARG ' '
95 64 GABBURO Davide BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
96 67 * SAVINI Daniel BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
97 56 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN VICTORIOUS AUT ' '
98 125 SWIFT Ben INEOS GRENADIERS GBR ' '
99 213 CAMPENAERTS Victor TEAM QHUBEKA NEXTHASH BEL ' '
100 193 HOWSON Damien TEAM BIKEEXCHANGE AUS 27'59"
101 52 * BUITRAGO SANCHEZ Santiago BAHRAIN VICTORIOUS COL ' '
102 176 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo MOVISTAR TEAM ESP ' '
103 165 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL POL 28'37"
104 194 JUUL JENSEN Christopher TEAM BIKEEXCHANGE DEN ' '
105 66 * MONACO Alessandro BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
106 92 * BARTA William EF EDUCATION - NIPPO USA ' '
107 206 * LEKNESSUND Andreas TEAM DSM NOR ' '
- 5 DEVENYNS Dries DECEUNINCK - QUICK-STEP BEL DNF
- 7 SERRY Pieter DECEUNINCK - QUICK-STEP BEL DNF
- 11 COSNEFROY Benoit AG2R CITROEN TEAM FRA DNF
- 15 * HANNINEN Jaakko AG2R CITROEN TEAM FIN DNF
- 21 MEURISSE Xandro ALPECIN-FENIX BEL DNF
- 22 DE TIER Floris ALPECIN-FENIX BEL DNF
- 23 JANSSENS Jimmy ALPECIN-FENIX BEL DNF
- 26 VAKOČ Petr ALPECIN-FENIX CZE DNF
- 32 * CEPEDA Jefferson ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ECU DNF
- 33 * MUNOZ GIRALDO Daniel ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC COL DNF
- 36 TAGLIANI Filippo ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA DNF
- 37 * VENCHIARUTTI Nicola ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC ITA DNF
- 42 * BATTISTELLA Samuele ASTANA - PREMIER TECH ITA DNF
- 43 BOARO Manuele ASTANA - PREMIER TECH ITA DNF
- 44 CONTRERAS PINZON Rodrigo ASTANA - PREMIER TECH COL DNF
- 45 FELLINE Fabio ASTANA - PREMIER TECH ITA DNF
- 46 LUTSENKO Alexey ASTANA - PREMIER TECH KAZ DNF
- 47 * SOBRERO Matteo ASTANA - PREMIER TECH ITA DNF
- 53 LANDA MEANA Mikel BAHRAIN VICTORIOUS ESP DNF
- 54 MOHORIC Matej BAHRAIN VICTORIOUS SLO DNF
- 57 * WILLIAMS Stephen BAHRAIN VICTORIOUS GBR DNF
- 61 CARBONI Giovanni BARDIANI CSF FAIZANE' ITA DNF
- 63 FIORELLI Filippo BARDIANI CSF FAIZANE' ITA DNF
- 71 BENEDETTI Cesare BORA - HANSGROHE POL DNF
- 72 * ALEOTTI Giovanni BORA - HANSGROHE ITA DNF
- 73 BUCHMANN Emanuel BORA - HANSGROHE GER DNF
- 77 * SCHELLING Ide BORA - HANSGROHE NED DNF
- 82 BERHANE Natnael COFIDIS ERI DNF
- 86 * LAFAY Victor COFIDIS FRA DNF
- 87 * ROCHAS Remy COFIDIS FRA DNF
- 93 * CAMARGO PINEDA Diego Andres EF EDUCATION - NIPPO COL DNF
- 94 * ARROYAVE CANAS Daniel EF EDUCATION - NIPPO COL DNF
- 102 * ALBANESE Vincenzo EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA DNF
- 103 * BAIS Davide EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA DNF
- 105 * FETTER Erik EOLO-KOMETA CYCLING TEAM HUN DNF
- 106 GAVAZZI Francesco EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA DNF
- 114 LADAGNOUS Matthieu GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 116 ROUX Anthony GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 126 MOSCON Gianni INEOS GRENADIERS ITA DNF
- 132 HIRT Jan INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. CZE DNF
- 133 MEINTJES Louis INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. RSA DNF
- 142 FROOME Chris ISRAEL START-UP NATION GBR DNF
- 143 * GOLDSTEIN Omer ISRAEL START-UP NATION ISR DNF
- 144 HERMANS Ben ISRAEL START-UP NATION BEL DNF
- 146 PICCOLI James ISRAEL START-UP NATION CAN DNF
- 154 HARPER Chris JUMBO-VISMA AUS DNF
- 163 HOLMES Matthew LOTTO SOUDAL GBR DNF
- 164 * KRON Andreas LOTTO SOUDAL DEN DNF
- 166 * VAN GILS Maxim LOTTO SOUDAL BEL DNF
- 174 PEDRERO Antonio MOVISTAR TEAM ESP DNF
- 183 ANACONA Winner Andrew TEAM ARKEA - SAMSIC COL DNF
- 184 GESBERT Elie TEAM ARKEA - SAMSIC FRA DNF
- 185 HARDY Romain TEAM ARKEA - SAMSIC FRA DNF
- 186 OWSIAN Lukasz TEAM ARKEA - SAMSIC POL DNF
- 212 * BENNETT Sean TEAM QHUBEKA NEXTHASH USA DNF
- 214 * NIELSEN Andreas Stokbro TEAM QHUBEKA NEXTHASH DEN DNF
- 215 * SCHMID Mauro TEAM QHUBEKA NEXTHASH SUI DNF
- 216 * SUNDERLAND Dylan TEAM QHUBEKA NEXTHASH AUS DNF
- 217 * VACEK Karel TEAM QHUBEKA NEXTHASH CZE DNF
- 222 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA DNF
- 223 EG Niklas TREK - SEGAFREDO DEN DNF
- 236 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES SLO DNF
- 242 * BEVILACQUA Simone VINI ZABU' ITA DNF
- 243 FRAPPORTI Marco VINI ZABU' ITA DNF
- 244 MARECZKO Jakub VINI ZABU' ITA DNF
- 246 PEARSON Daniel VINI ZABU' GBR DNF
- 247 STACCHIOTTI Riccardo VINI ZABU' ITA DNF
- 97 * WHELAN James EF EDUCATION - NIPPO AUS DNS
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Saturday, October 09 2021, 10:20
    • 239km
    • 39.652 km/h
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: