Tissot Timing - Homepage

Tissot

Il Lombardia

ITA ITA 8 October 2022
Il Lombardia
IL LOMBARDIA 2022 BERGAMO - 259m COMO - 203m IL LOMBARDIA 2022 0 20 40 60 80 100 120 140 160 180 200 220 240 253km 0 200 400 600 800 1000 1200 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Start List Stage Map pdf

home

Stage Winner
1 POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLOSLO
Stage
1 1 POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 6h21'22"
2 186 MAS NICOLAU Enric MOVISTAR TEAM ESP ' '
3 42 LANDA MEANA Mikel BAHRAIN VICTORIOUS ESP 10"
4 65 HIGUITA GARCIA Sergio Andres BORA - HANSGROHE COL 52"
5 135 RODRIGUEZ CANO Carlos INEOS GRENADIERS ESP ' '
6 181 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP 01'24"
7 241 MOLLEMA Bauke TREK - SEGAFREDO NED ' '
8 124 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA ' '
9 221 BARDET Romain TEAM DSM FRA ' '
10 131 YATES Adam INEOS GRENADIERS GBR 01'26"
11 104 PICCOLO Andrea EF EDUCATION - EASYPOST ITA 01'58"
12 201 BARGUIL Warren TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
13 195 VAN WILDER Ilan QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM BEL ' '
14 12 BERTHET Clement AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
15 243 CICCONE Giulio TREK - SEGAFREDO ITA 02'01"
16 161 VINGEGAARD Jonas JUMBO-VISMA DEN 02'03"
17 134 MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe INEOS GRENADIERS COL 02'14"
18 67 VLASOV Aleksandr BORA - HANSGROHE ' '
19 194 HONORE Mikkel QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM DEN ' '
20 196 VANSEVENANT Mauri QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM BEL ' '
21 107 URAN Rigoberto EF EDUCATION - EASYPOST COL ' '
22 63 FABBRO Matteo BORA - HANSGROHE ITA ' '
23 5 MAJKA Rafal UAE TEAM EMIRATES POL 02'17"
24 31 NIBALI Vincenzo ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA ' '
25 87 ROCHAS Remy COFIDIS FRA 02'41"
26 7 ULISSI Diego UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
27 125 STORER Michael GROUPAMA - FDJ AUS ' '
28 2 FORMOLO Davide UAE TEAM EMIRATES ITA 03'09"
29 237 VUILLERMOZ Alexis TOTALENERGIES FRA 03'25"
30 121 PACHER Quentin GROUPAMA - FDJ FRA ' '
31 231 LATOUR Pierre TOTALENERGIES FRA ' '
32 81 MARTIN Guillaume COFIDIS FRA ' '
33 142 BAKELANTS Jan INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
34 105 POWLESS Neilson EF EDUCATION - EASYPOST USA 04'21"
35 145 PETILLI Simone INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA 04'22"
36 103 PADUN Mark EF EDUCATION - EASYPOST UKR 04'51"
37 25 OLDANI Stefano ALPECIN-DECEUNINCK ITA 05'04"
38 223 BRENNER Marco TEAM DSM GER 06'11"
39 45 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN VICTORIOUS AUT ' '
40 226 LEKNESSUND Andreas TEAM DSM NOR 06'50"
41 173 KRON Andreas LOTTO SOUDAL DEN 06'53"
42 217 SCHULTZ Nicholas TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO AUS ' '
43 24 MEURISSE Xandro ALPECIN-DECEUNINCK BEL ' '
44 235 JOUSSEAUME Alan TOTALENERGIES FRA ' '
45 47 ZAMBANINI Edoardo BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
46 84 GESCHKE Simon COFIDIS GER ' '
47 167 OOMEN Sam JUMBO-VISMA NED 06'57"
48 85 HERRADA Jesus COFIDIS ESP 07'01"
49 202 BARRE Louis TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 07'27"
50 247 TOLHOEK Antwan TREK - SEGAFREDO NED 07'40"
51 191 ALAPHILIPPE Julian QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM FRA ' '
52 205 GUGLIELMI Simon TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 08'00"
53 153 DE MARCHI Alessandro ISRAEL - PREMIER TECH ITA ' '
54 214 CRADDOCK G Lawson TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO USA 08'31"
55 114 FANCELLU Alessandro EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA 08'52"
56 232 BURGAUDEAU Mathieu TOTALENERGIES FRA 09'51"
57 225 HAMILTON Christopher TEAM DSM AUS 10'13"
58 171 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL 10'26"
59 37 VELASCO Simone ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA ' '
60 61 KELDERMAN Wilco BORA - HANSGROHE NED ' '
61 44 MOHORIC Matej BAHRAIN VICTORIOUS SLO ' '
62 41 CARUSO Damiano BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
63 62 ALEOTTI Giovanni BORA - HANSGROHE ITA ' '
64 21 VINE Jay ALPECIN-DECEUNINCK AUS ' '
65 34 LOPEZ MORENO Miguel Angel ASTANA QAZAQSTAN TEAM COL 11'09"
66 207 VAUQUELIN Kevin TEAM ARKEA - SAMSIC FRA 11'26"
67 66 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT ' '
68 133 GEOGHEGAN HART Tao INEOS GRENADIERS GBR ' '
69 187 ROJAS Jose MOVISTAR TEAM ESP ' '
70 144 HUYS Laurens INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL 11'29"
71 151 FUGLSANG Jakob ISRAEL - PREMIER TECH DEN 13'37"
72 224 DONOVAN Mark TEAM DSM GBR ' '
73 11 CHAMPOUSSIN Clement AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
74 16 PARET PEINTRE Aurelien AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
75 51 ZANA Filippo BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
76 222 ARENSMAN Thymen TEAM DSM NED ' '
77 164 GESINK Robert JUMBO-VISMA NED 14'56"
78 165 HARPER Chris JUMBO-VISMA AUS ' '
79 162 BOUWMAN Koen JUMBO-VISMA NED ' '
80 233 DE LA PARTE Victor TOTALENERGIES ESP ' '
81 4 HIRSCHI Marc UAE TEAM EMIRATES SUI 15'41"
82 212 BALMER Alexandre TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO SUI 16'52"
83 52 COVILI Luca BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
84 22 BAYER Tobias ALPECIN-DECEUNINCK AUT 18'23"
85 76 PRADES REVERTER Eduard CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP ' '
86 92 BAIS Mattia DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ITA ' '
87 152 STRONG Corbin ISRAEL - PREMIER TECH NZL ' '
88 96 UMBA LOPEZ Abner Santiago DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI COL ' '
89 155 HOLLENSTEIN Reto ISRAEL - PREMIER TECH SUI ' '
90 26 SBARAGLI Kristian ALPECIN-DECEUNINCK ITA ' '
91 95 RAVANELLI Simone DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ITA ' '
92 72 BAGUES KALPARSORO Aritz CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP ' '
93 57 TONELLI Alessandro BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
94 183 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP ' '
95 182 ARCAS Jorge MOVISTAR TEAM ESP ' '
96 54 GABBURO Davide BARDIANI CSF FAIZANE' ITA 19'20"
97 154 HAGEN Carl Fredrik ISRAEL - PREMIER TECH NOR 19'27"
98 53 EL GOUZI Omar BARDIANI CSF FAIZANE' ITA 23'53"
99 116 MAESTRI Mirco EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA 26'28"
100 112 BAIS Davide EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
101 242 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA ' '
102 64 GROSSSCHARTNER Felix BORA - HANSGROHE AUT ' '
103 117 RIVI Samuele EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
104 115 FETTER Erik EOLO-KOMETA CYCLING TEAM HUN ' '
105 174 MALECKI Kamil LOTTO SOUDAL POL 27'22"
106 185 JACOBS Johan MOVISTAR TEAM SUI 28'21"
107 17 LAPEIRA Paul AG2R CITROEN TEAM FRA 30'34"
108 127 VAN DEN BERG Lars GROUPAMA - FDJ NED 32'55"
- 3 GONCALVES ALMEIDA Joao Pedro UAE TEAM EMIRATES POR DNF
- 6 COVI Alessandro UAE TEAM EMIRATES ITA DNF
- 13 BOUCHARD Geoffrey AG2R CITROEN TEAM FRA DNF
- 14 GALL Felix AG2R CITROEN TEAM AUT DNF
- 15 HANNINEN Jaakko AG2R CITROEN TEAM FIN DNF
- 23 JANSSENS Jimmy ALPECIN-DECEUNINCK BEL DNF
- 27 STANNARD Robert ALPECIN-DECEUNINCK AUS DNF
- 32 BATTISTELLA Samuele ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA DNF
- 33 DE LA CRUZ MELGAREJO David ASTANA QAZAQSTAN TEAM ESP DNF
- 35 ROMO OLIVER Javier ASTANA QAZAQSTAN TEAM ESP DNF
- 36 SCARONI Cristian ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA DNF
- 43 MADER Gino BAHRAIN VICTORIOUS SUI DNF
- 46 POELS Wouter BAHRAIN VICTORIOUS NED DNF
- 55 MULUEBERHAN Henok BARDIANI CSF FAIZANE' ERI DNF
- 56 TOLIO Alex BARDIANI CSF FAIZANE' ITA DNF
- 71 LASTRA MARTINEZ Jonathan CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP DNF
- 73 BARCELO ARAGON Fernando CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP DNF
- 74 MARTIN GALAN Sergio Roman CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP DNF
- 75 NIEVE ITURRALDE Mikel CAJA RURAL-SEGUROS RGA ESP DNF
- 77 SCHLEGEL Michal CAJA RURAL-SEGUROS RGA CZE DNF
- 82 BIDARD Francois COFIDIS FRA DNF
- 83 CHAMPION Thomas COFIDIS FRA DNF
- 86 PERICHON Pierre Luc COFIDIS FRA DNF
- 91 TESFAZION Natnael DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ERI DNF
- 93 MARENGO Umberto DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ITA DNF
- 97 CHIRICO Luca DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ITA DNF
- 101 BETTIOL Alberto EF EDUCATION - EASYPOST ITA DNF
- 102 EIKING Odd Christian EF EDUCATION - EASYPOST NOR DNF
- 106 QUINN Sean EF EDUCATION - EASYPOST USA DNF
- 111 FORTUNATO Lorenzo EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA DNF
- 113 CHRISTIAN Mark EOLO-KOMETA CYCLING TEAM GBR DNF
- 122 ARMIRAIL Bruno GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 123 LADAGNOUS Matthieu GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 126 VALTER Attila GROUPAMA - FDJ HUN DNF
- 132 DE PLUS Laurens INEOS GRENADIERS BEL DNF
- 136 SIVAKOV Pavel INEOS GRENADIERS FRA DNF
- 137 TULETT Ben INEOS GRENADIERS GBR DNF
- 141 ROTA Lorenzo INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA DNF
- 143 HERMANS Quinten INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL DNF
- 146 POZZOVIVO Domenico INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA DNF
- 147 TAARAMAE Rein INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. EST DNF
- 156 CATAFORD Alexander ISRAEL - PREMIER TECH CAN DNF
- 157 WOODS Michael ISRAEL - PREMIER TECH CAN DNF
- 163 FOSS Tobias S JUMBO-VISMA NOR DNF
- 166 LEEMREIZE Gijs JUMBO-VISMA NED DNF
- 172 CONCA Filippo LOTTO SOUDAL ITA DNF
- 175 VAN GILS Maxim LOTTO SOUDAL BEL DNF
- 176 VANHOUCKE Harm LOTTO SOUDAL BEL DNF
- 177 VERSCHAEVE Viktor LOTTO SOUDAL BEL DNF
- 184 GARCIA CORTINA Ivan MOVISTAR TEAM ESP DNF
- 192 BAGIOLI Andrea QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM ITA DNF
- 193 DEVENYNS Dries QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM BEL DNF
- 197 VERVAEKE Louis QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM BEL DNF
- 203 EDET Nicolas TEAM ARKEA - SAMSIC FRA DNF
- 204 GESBERT Elie TEAM ARKEA - SAMSIC FRA DNF
- 206 RIES Michel TEAM ARKEA - SAMSIC LUX DNF
- 211 SOBRERO Matteo TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO ITA DNF
- 213 COLLEONI Kevin TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO ITA DNF
- 215 GRMAY Tsgabu Gebremaryam TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO ETH DNF
- 216 KANGERT Tanel TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO EST DNF
- 227 TUSVELD Martijn TEAM DSM NED DNF
- 234 GRELLIER Fabien TOTALENERGIES FRA DNF
- 236 OURSELIN Paul TOTALENERGIES FRA DNF
- 244 ELISSONDE Kenny TREK - SEGAFREDO FRA DNF
- 245 GEHBREIGZABHIER Amanuel TREK - SEGAFREDO ERI DNF
- 246 JENSEN Mattias TREK - SEGAFREDO DEN DNF
- 94 PONOMAR Andrii DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI UKR DNS
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Bergamo - Como
    • Saturday, October 08 2022, 10:00
    • 253km
    • 39.804 km/h
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: