Tissot Timing - Homepage

Tissot

Milano-Sanremo

ITA ITA 19 March 2022
Milano-Sanremo
MILANO-SANREMO 2022 MILANO - 107m SANREMO - 10m MILANO-SANREMO 2022 0 20 40 60 80 100 120 140 160 180 200 220 240 260 280 293km 0 200 400 600 800 1000 Line 1 Line 4 Line 2 Line 3
Home Start List Stage Map pdf

home

Stage Winner
44 MOHORIC Matej BAHRAIN VICTORIOUS SLOSLO
Stage
1 44 MOHORIC Matej BAHRAIN VICTORIOUS SLO 6h27'49"
2 227 TURGIS Anthony TOTALENERGIES FRA 02"
3 21 van der POEL Mathieu ALPECIN-FENIX NED ' '
4 201 MATTHEWS Michael TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO AUS ' '
5 231 POGAČAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO ' '
6 1 PEDERSEN Mads TREK - SEGAFREDO DEN ' '
7 213 KRAGH ANDERSEN Soren TEAM DSM DEN ' '
8 151 van AERT Wout JUMBO-VISMA BEL ' '
9 46 TRATNIK Jan BAHRAIN VICTORIOUS SLO 05"
10 111 DEMARE Arnaud GROUPAMA - FDJ FRA 11"
11 101 ALBANESE Vincenzo EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
12 132 GIRMAY Biniam INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ERI ' '
13 171 ARANBURU DEBA Alex MOVISTAR TEAM ESP ' '
14 186 SENECHAL Florian QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM FRA ' '
15 42 CARUSO Damiano BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
16 121 KWIATKOWSKI Michal INEOS GRENADIERS POL ' '
17 154 ROGLIČ Primož JUMBO-VISMA SLO ' '
18 141 NIZZOLO Giacomo ISRAEL - PREMIER TECH ITA 21"
19 134 ROTA Lorenzo INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA ' '
20 113 PACHER Quentin GROUPAMA - FDJ FRA ' '
21 146 NEILANDS Krists ISRAEL - PREMIER TECH LAT 26"
22 153 LAPORTE Christophe JUMBO-VISMA FRA 59"
23 174 GARCIA CORTINA Ivan MOVISTAR TEAM ESP 01'05"
24 237 ULISSI Diego UAE TEAM EMIRATES ITA 01'09"
25 93 HUNDAHL Michael Valgren EF EDUCATION - EASYPOST DEN 01'13"
26 131 KRISTOFF Alexander INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. NOR 01'14"
27 191 BOUHANNI Nacer TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
28 73 CONSONNI Simone COFIDIS ITA ' '
29 53 FIORELLI Filippo BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
30 16 VENDRAME Andrea AG2R CITROEN TEAM ITA ' '
31 2 BRAMBILLA Gianluca TREK - SEGAFREDO ITA ' '
32 74 GESCHKE Simon COFIDIS GER ' '
33 207 MEZGEC Luka TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO SLO ' '
34 166 van GILS Maxim LOTTO SOUDAL BEL ' '
35 11 van AVERMAET Greg AG2R CITROEN TEAM BEL ' '
36 92 DOULL Owain EF EDUCATION - EASYPOST GBR ' '
37 71 COQUARD Bryan COFIDIS FRA ' '
38 185 HONORE Mikkel QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM DEN ' '
39 26 SBARAGLI Kristian ALPECIN-FENIX ITA ' '
40 4 KIRSCH Alex TREK - SEGAFREDO LUX ' '
41 177 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo MOVISTAR TEAM ESP ' '
42 225 OSS Daniel TOTALENERGIES ITA ' '
43 24 OLDANI Stefano ALPECIN-FENIX ITA ' '
44 103 GAVAZZI Francesco EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
45 175 GONZALEZ RIVERA Abner MOVISTAR TEAM PUR ' '
46 106 ROSA Diego EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
47 33 FELLINE Fabio ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA ' '
48 145 GOLDSTEIN Omer ISRAEL - PREMIER TECH ISR ' '
49 224 BONIFAZIO Niccolo TOTALENERGIES ITA ' '
50 64 HALLER Marco BORA - HANSGROHE AUT ' '
51 122 GANNA Filippo INEOS GRENADIERS ITA ' '
52 13 JUNGELS Bob AG2R CITROEN TEAM LUX ' '
53 214 LEKNESSUND Andreas TEAM DSM NOR ' '
54 63 BENEDETTI Cesare BORA - HANSGROHE POL ' '
55 203 DURBRIDGE Luke TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO AUS ' '
56 123 HAYTER Ethan INEOS GRENADIERS GBR ' '
57 235 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES SLO ' '
58 157 van HOOYDONCK Nathan JUMBO-VISMA BEL ' '
59 84 RESTREPO VALENCIA Jhonatan DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI COL ' '
60 182 BAGIOLI Andrea QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM ITA ' '
61 172 BARTA William MOVISTAR TEAM USA ' '
62 211 HAMILTON Christopher TEAM DSM AUS 01'22"
63 215 NIEUWENHUIS Joris TEAM DSM NED 01'50"
64 192 BOUET Maxime TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
65 107 SEVILLA LOPEZ Diego Pablo EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ESP ' '
66 25 PHILIPSEN Jasper ALPECIN-FENIX BEL ' '
67 56 TONELLI Alessandro BARDIANI CSF FAIZANE' ITA 02'41"
68 187 ŠTYBAR Zdeněk QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM CZE 02'53"
69 137 PETILLI Simone INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA ' '
70 45 SUTTERLIN Jasha BAHRAIN VICTORIOUS GER 03'06"
71 147 ZABEL Rick ISRAEL - PREMIER TECH GER ' '
72 232 COVI Alessandro UAE TEAM EMIRATES ITA 03'55"
73 32 BOARO Manuele ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA 04'30"
74 105 RIVI Samuele EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA 05'26"
75 196 RUSSO Clement TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
76 195 PICHON Laurent TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
77 197 SWIFT Connor TEAM ARKEA - SAMSIC GBR ' '
78 12 COSNEFROY Benoit AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
79 17 WARBASSE Lawrence AG2R CITROEN TEAM USA ' '
80 144 DOWSETT Alex ISRAEL - PREMIER TECH GBR 06'01"
81 222 BOASSON-HAGEN Edvald TOTALENERGIES NOR ' '
82 52 COVILI Luca BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
83 142 BRANDLE Matthias ISRAEL - PREMIER TECH AUT ' '
84 104 MAESTRI Mirco EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
85 125 ROWE Luke INEOS GRENADIERS GBR ' '
86 181 JAKOBSEN Fabio QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM NED ' '
87 94 RUTSCH Jonas EF EDUCATION - EASYPOST GER ' '
88 7 SKUJINS Toms TREK - SEGAFREDO LAT ' '
89 234 GIBBONS Ryan UAE TEAM EMIRATES RSA ' '
90 163 FRISON Frederik LOTTO SOUDAL BEL ' '
91 133 PASQUALON Andrea INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. ITA ' '
92 221 SAGAN Peter TOTALENERGIES SVK ' '
93 136 VLIEGEN Loic INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. BEL ' '
94 35 GIDICH Yevgeniy ASTANA QAZAQSTAN TEAM KAZ ' '
95 143 CATAFORD Alexander ISRAEL - PREMIER TECH CAN ' '
96 54 GABBURO Davide BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
97 102 BAIS Davide EOLO-KOMETA CYCLING TEAM ITA ' '
98 57 ZANA Filippo BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
99 155 van der SANDE Tosh JUMBO-VISMA BEL ' '
100 173 ELOSEGUI MOMENE Inigo MOVISTAR TEAM ESP ' '
101 31 MOSCON Gianni ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA ' '
102 22 DILLIER Silvan ALPECIN-FENIX SUI ' '
103 176 KANTER Max MOVISTAR TEAM GER ' '
104 184 CATTANEO Mattia QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM ITA ' '
105 62 ALEOTTI Giovanni BORA - HANSGROHE ITA ' '
106 51 MODOLO Sacha BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
107 112 GENIETS Kevin GROUPAMA - FDJ LUX ' '
108 126 SWIFT Ben INEOS GRENADIERS GBR ' '
109 75 PERICHON Pierre Luc COFIDIS FRA ' '
110 77 VILLELLA Davide COFIDIS ITA 06'47"
111 47 ARASHIRO Yukiya BAHRAIN VICTORIOUS JPN 08'31"
112 23 GOGL Michael ALPECIN-FENIX AUT 09'23"
113 86 ZARDINI Edoardo DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ITA 09'57"
114 205 KONYCHEV Alexander TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO ITA 10'15"
115 43 MILAN Jonathan BAHRAIN VICTORIOUS ITA ' '
116 127 VIVIANI Elia INEOS GRENADIERS ITA ' '
117 37 ZAKHAROV Artyom ASTANA QAZAQSTAN TEAM KAZ ' '
118 236 TROIA Oliviero UAE TEAM EMIRATES ITA ' '
119 14 CHEREL Mikael AG2R CITROEN TEAM FRA ' '
120 55 EL GOUZI Omar BARDIANI CSF FAIZANE' ITA ' '
121 194 LEDANOIS Kevin TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
122 212 COMBAUD Romain TEAM DSM FRA ' '
123 204 EDMONDSON Alexander TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO AUS ' '
124 202 CRADDOCK G Lawson TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO USA ' '
125 167 VERMEERSCH Florian LOTTO SOUDAL BEL ' '
126 34 BASSO Leonardo ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA ' '
127 183 CAVAGNA Remi QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM FRA ' '
128 115 ROUX Anthony GROUPAMA - FDJ FRA ' '
129 76 SAJNOK Szymon COFIDIS POL ' '
130 216 TUSVELD Martijn TEAM DSM NED ' '
131 91 BETTIOL Alberto EF EDUCATION - EASYPOST ITA 11'15"
132 95 SCULLY Tom EF EDUCATION - EASYPOST NZL ' '
133 6 PELLAUD Simon TREK - SEGAFREDO SUI ' '
134 15 van HOECKE Gijs AG2R CITROEN TEAM BEL ' '
135 96 SHAW James EF EDUCATION - EASYPOST GBR ' '
136 41 BAUHAUS Phil BAHRAIN VICTORIOUS GER ' '
137 36 MARTINELLI Davide ASTANA QAZAQSTAN TEAM ITA ' '
138 226 SIMON Julien TOTALENERGIES FRA ' '
139 3 GALLOPIN Tony TREK - SEGAFREDO FRA ' '
140 135 TAARAMAE Rein INTERMARCHÉ - WANTY - GOBERT MATÉR. EST ' '
141 67 van POPPEL Danny BORA - HANSGROHE NED ' '
142 87 ZURITA Ricardo DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ESP ' '
143 65 MULLEN Ryan BORA - HANSGROHE IRL ' '
144 164 GILBERT Philippe LOTTO SOUDAL BEL ' '
145 162 CONCA Filippo LOTTO SOUDAL ITA ' '
146 223 BODNAR Maciej TOTALENERGIES POL ' '
147 97 van den BERG Julius EF EDUCATION - EASYPOST NED ' '
148 206 MEYER Cameron TEAM BIKEEXCHANGE - JAYCO AUS ' '
149 116 SCOTSON Miles GROUPAMA - FDJ AUS 11'36"
150 117 DAVY Clement GROUPAMA - FDJ FRA 12'16"
151 193 HARDY Romain TEAM ARKEA - SAMSIC FRA ' '
152 85 TAGLIANI Filippo DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ITA 13'13"
153 83 MARENGO Umberto DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ITA ' '
154 152 AFFINI Edoardo JUMBO-VISMA ITA ' '
155 5 MOSCA Jacopo TREK - SEGAFREDO ITA ' '
156 82 GROSU Eduard-Michael DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI ROU ' '
157 72 CIMOLAI Davide COFIDIS ITA ' '
158 156 van EMDEN Jos JUMBO-VISMA NED 20'31"
159 217 VERMAERKE Kevin TEAM DSM USA 21'56"
- 66 SCHELLING Ide BORA - HANSGROHE NED DNF
- 81 MERCHAN CARDONA Didier Norberto DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI COL DNF
- 114 KONOVALOVAS Ignatas GROUPAMA - FDJ LTU DNF
- 124 PIDCOCK Thomas INEOS GRENADIERS GBR DNF
- 165 KLUGE Roger LOTTO SOUDAL GER DNF
- 233 FORMOLO Davide UAE TEAM EMIRATES ITA DNF
- 27 STANNARD Robert ALPECIN-FENIX AUS DNS
Show All
Search by:

    Stage technical info

    • Saturday, March 19 2022, 09:50
    • 293km
    • 45.331 km/h
    Files
    downloads:
    photofinish
    Follow the race on: